Zbyněk Fiala: V čase přelomu

29.01.2015 11:10 | Zprávy

Vítězství řecké Syrizy není pouhým výkřikem zoufalství v bezvýchodné situaci. Ekonomické komentáře ve světovém tisku uznávají, že prožíváme zlomové období, které řecká krize jenom více zviditelnila. A kdo by se chtěl do tématu ponořit hlouběji, dostal ve stejný den jako výsledky voleb novou knihu docentky Ilony Švihlíkové Přelom – Od velké recese k velké transformaci.

Zbyněk Fiala: V čase přelomu
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Máme ještě pár dní volna, než se začne konkrétněji formulovat požadavek nové řecké vlády pod vedením levicové strany Syriza, aby Evropská unie z gruntu přehodnotila způsob, jak se vyrovnat s nesplatitelnými dluhy členských zemí. Můžeme si tedy číst. Teoretické základy toho, kde jsme se to octli a jaké jsou scénáře dalšího vývoje, nabízí nová kniha docentky Ilony Švihlíkové Přelom – Od velké recese k velké transformaci. Vyšla ve slovenském nakladatelství Inaque.sk (česká nakladatelství se titulu zalekla). Poprvé jsem ji zkoušel shánět v Brně, nikde ji neměli, ale všude se nabízeli, že ji objednají, a někde dokonce poděkovali za tip. Takže určitě dostupná bude - a nebojte se, je to česky.

Já jsem svůj výtisk sehnal v Alternativě Zdola, kterou Švihlíková kdysi zakládala, a s potěšením jsem tam naše teze, které hájívám i na těchto stránkách.

Dovolím si citát ze str. 110:

„Především dnes se ukazuje, že sociální problémy, které se vlivem krize prohlubují a získávají podobně patologické rysy jako ve 30. letech, nebudou asi uspokojivě řešeny na úrovni národního státu. Nabízí se pak otázka, zda by byla lepší úroveň nižší (decentralizace, resp. lokalizace), nebo naopak nadnárodní, což by vhledem k závodům ke dnu mělo svoji logiku.“ 

Chápu to jako doporučení obojího – víc decentralizace (družstevní vlastnictví kolem obcí, energetika, bydlení, a třeba i lokální měna a v této měně vyměřované místní daně) a k tomu více systémově dotažené evropské integrace (společné daňové příjmy EU pro velké infrastrukturální projekty a vyrovnávání rozdílů). To první se odehrává rozptýleně v obcích západní Evropy a často s mimořádnými výsledky (dánské družstevní větrníky už vytvořily národní síť, podobným způsobem, jakým se za první republiky družstevně elektrifikovalo Československo). To druhé lze dojednat jen na nejvyšší úrovni, třeba jak teď navrhuje Řecko.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Ukončení války?

Dobrý den, myslíte, že válku na Ukrajině vyprovokovali sami Ukrajinci? Čím? A souhlasím s vámi, že ujednat mír je obtížnější, hlavně, když třeba jeden z aktérů války o to nestojí. Nebo podle vás Rusko chce válku ukončit? V poslední době se chová naopak. A jaké páky má podle vás třeba Evropa na Rusko...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 4

15:16 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 4

Neúspěšný pokus Romana Šulyoka o povolení obnovy řízení, o němž jsem se zmínil v předchozím článku b…