Zbyněk Fiala: Váš iPhone má cizí oko

13. 2. 2019 7:33

Kdo není proti Huawei, je proti nám, přijel připomenout východoevropským spojencům americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo. Světová telekomunikační válka o 5G tak vstupuje do horké fáze, protože v nejbližších dvou letech může být rozhodnuto. Nejde jen o kšeft, jde i o kontrolu.

Zbyněk Fiala: Váš iPhone má cizí oko
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
reklama

Agentura Reuters získala unikátní svědectví od skupiny bývalých operativců americké zpravodajské služby NSA, kteří ve službách arabských monarchů napichovali iPhony politických odpůrců. Hlavní zpráva zní: Když máte nástroj Karma a je to iPhone, napíchnutí není problém. Na Androidu nefunguje. A jak víme z jiných svědectví, u čínského Huawei nelze najít vrátka, kudy by se tam vlezlo. To je jednou z jeho obzvlášť nebezpečných vlastností.

Karma je velice šikovný špiclovací nástroj. Mezi lety 2016 a 2017 byl použit k vytažení fotek, mailů, textovek a lokalizačních informací z bezpočtu cizích iPhonů. Stačilo použít cílové číslo nebo mailovou adresu, a zbytek už šel automaticky, server si to natáhl sám. Sledovaný nešťastník ani nemusel klepnout na podstrčený link. Karma však má i slabiny, nefunguje na Adroidu a neumí zachytit hlasovou komunikaci. Umí však skrytě sklízet hesla, což taky není k zahození.

Hlavní svědectví poskytla Lori Stroudová, která předtím působila v Národní bezpečnostní službě Spojených států (NSA). Vzpomíná na nadšení, když uviděla Karmu poprvé. Bylo to prý něco jako druhé vánoce. Reprodukuje slova jednoho z náčelníků: „Tady máte tu úžasnou vychytávku, kterou jsme právě koupili, a teď vytáhněte dlouhý seznam cílů s iPhonem v kapse.“

Tyto nástroje, které mohou sledovat stovky cílů současně jsou podle veteránů kybernetické války, se kterými mluvili reportéři Reuters, velice vyhledávané. I docela vzácné, byť nikoliv absolutně. Vyrobit je dokážou v desítce zemí, především v Rusku, Číně, Spojených státech a v zemích jejich spojenců, říká bývalý šéf kybernetické bezpečnosti Bílého domu z časů Obamy.

Jestli Karma funguje dodnes není jasné. Po bezpečnostních aktualizacích operačního systému, které Apple rozesílal do iPhonů roku 2017, začala ztrácet účinnost, konstatují lidé, kteří Karmu používali v hákovací jednotce s názvem Raven. Její příběh a příběh vlastního hákování byl nyní zveřejněn v obsáhlých příspěvcích investigativců agentury Reuters. (ZDE)

Poselství ministra Pompea zní, že kdo neodmítne Huawei, ať nepočítá s USA. Pokud se Číňan neskloní, má smůlu, shrnuli tedy problém ve Washingtonu. Což však neznamená, že to nemůže dopadnout i opačně.

Dynamiku oboru zachycuje prosincová zpráva Mezinárodní telekomunikační unie ITU o vývoji informační společnosti. První věc, letí to strašně rychle. Přesun příjmů od hlasové k datové komunikaci nastal během několika málo let. Mezi lety 2014 a 2016 klesly světové tržby za hlas o čtvrtinu, zatímco tržby za data o stejné procento vzrostly. Podíly ovšem říkají málo o absolutních číslech, proto je nutné dodat, že na tomto přesunu vydělaly telekomunikační společnosti v asijsko-pacifické oblasti a USA s Kanadou, zatímco všude jinde zchudly.

Asijsko-pacifická oblast je příliš široký pojem, proto je lepší dodat, že 70 procent tohoto přírůstku příjmů se vztahuje na Čínu. Čínské tržby za mobilní komunikaci dosahovaly roku 2016 – vlastně už docela dávno – polovinu tržeb USA a byly srovnatelné s evropskými čísly, pokud je podle některých odhadů dokonce nepřekonaly. A jestliže tohle se odehrálo v bezprostřední minulosti, nejbližší budoucnost musí být napínavá. Zmíněná zpráva konstatuje, že celý čínský mobilní ekosystém už se chystá na to, jak převezme vedoucí roli v zavádění sítí a služeb 5G. (ZDE)

Vedle evropské cesty amerického ministra zahraničních věcí Mika Pompea do Maďarska, Polska a Slovenska probíhá také návštěva amerického viceprezidenta Mika Pence na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Odehrává se – podle předložené výroční zprávy – v čase, kdy některé mocné vlády přestaly respektovat lidská práva („post-humanrights“). Ono se to ani dříve nebralo moc vážně (vešlo se tam humanitární bombardování), ale teď už je to pořádná pecka. Amerika je ochotna akceptovat tuto charakteristiku u Číny a Ruska, ale řada významných evropských partnerů, a zejména Němci, tam řadí i USA. Jestliže se má tento odér něčím přerazit, musí být Čína a Rusko o to nebezpečnější...

Další rozdávání karet proběhne na světovém kongresu GSMA v Barceloně, čtyřdenním oborovém setkání mobilní telekomunikace, kde už se bude mluvit konkrétně o příštích sítích 5G. Z čeho se mohou skládat, kdo to dovede, kdy to bude a kolik to může stát.

Navazuje bitva, která se odehraje v září v Budapešti na světové konferenci o rozdělení kmitočtů. World Radio Conference. To je klíčová akce Mezinárodní telekomunikační unie (ITU). Překlad zahraničního zdroje, který detailně popisuje, oč se bude jednat, přinesl už v závěru roku český portál Lupa:

„Bude se především opět debatovat o alokaci spektra v rámci 5G. ( Tam se musí rozštípnout strategický konflikt, protože ) USA a Čína zastávají opačné názory na to, jak by se k alokaci mělo přistupovat. Další státy se pak k jednotlivým stanoviskům připojují.

Zejména Spojené státy také kritizují to, že roste vliv Číny právě v organizacích jako 3GPP a ITU. Čína v loňském roce v rámci 57 vedoucích pozic v 3GPP obsadila 10 slotů.

Mnoho západních operátorů v neformálních hovorech vyjadřuje obavy, zda bude reálně možné budování 5G sítí financovat. Toho se ostatně obává i americká vláda. Množí se obavy, že tamní operátoři nezvládnou zemi pomocí 5G pokrýt jen tak, zatímco v Číně to půjde rychle. Očekává se, že Čína 5G sítě zprovozní do roku 2020. Na tomto velkém cíli se s trochou nadsázky podílí celý národ (firmy, vláda, akademický sektor), protože jde o součást strategických státních priorit.

Čína chce 5G nasadit jako první z toho důvodu, aby podpořila svoji pozici při alokaci spektra. Bude moci demonstrovat, že jí navrhované nízké frekvence jsou ideálním řešením za dobrou cenu. To pak může přesvědčit operátory z dalších zemí a tím pádem podpořit export 5G technologií z Číny.

A nejde čistě o výrobky Huawei. Na expanzi 5G se připravuje i řada dalších čínských podniků zabývajících se internetem věcí, umělou inteligencí a podobně. Pokud tedy v poslední době slyšíme o takzvané digitální hedvábné stezce, toto je její vrcholná varianta.“ (ZDE)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Ekonomické dopady pandemie

19:16 Jiří Paroubek: Ekonomické dopady pandemie

Nemá smysl se příliš stresovat čísly odhadů, o kolik padne hospodářství té které země světa. Je ale…