Zbyněk Fiala: Volby rozhodnou nevoliči?

29.04.2015 17:01 | Zprávy
autor: vasevec.cz

Už příští čtvrtek půjdou britští voliči k urnám a pozornost se stále více soustřeďuje na Skotsko, kde mají drtivou převahu nacionalisté ze SNP a podle některých zdrojů by tam přenechali labouristům jen dvě z 59 parlamentních křesel.

Zbyněk Fiala: Volby rozhodnou nevoliči?
Foto: pixabay.com
Popisek: vlajka Velké Británie

Jiné průzkumy však ukazují, že voliči SNP jsou o poznání vlažnější než v časech referenda a přijdou k urnám v menším počtu. A tak by to mohli být nevoliči, kdo vybere vítěze. Pravda, ve svůj neprospěch.

Týden před volbami v Británii obsadil novinové stránky souboj agentur produkujících předpovědi. Výzkum specialisty konzervativců na volební strategie lorda Ashcrofta (Lord Ashcroft Polls) ukazuje vedení rodné strany o 6 procentních bodů, avšak podle agentury Populus to jsou naopak labouristé, kdo vede, a to o 3 body.

Na straně Ashcrofta – „vyhraje Cameron“ – jsou i agentury ICM, ComRes a Opinium, zatímco výsledek typu „vyhraje Miliband“ odhadují vedle agentury Populus také Panelbase a Mori. Dvě další agentury – YouGov a TNS – vidí trendovou změnu, kdy se vedoucí strana překlápí do ztráty. Jen agentura Survation hlásí opačný trend, nástup konzervativců ze ztráty do vedení. Další vrstva analytiků k tomu zjistila, že telefonní dotazování dělá lepší čísla pro konzervativce, zatímco dotazy po internetu více vyhovují labouristům. Jisté je tedy jen to, že průmysl výzkumu veřejného mínění vzkvétá.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/0fa011c4-edb5-11e4-a894-00144feab7de.html?siteedition=intl#axzz3YdD2d6wG

I kdyby byly uvedené předpovědi počtu platných volebních lístků pro jednotlivé strany reálné, moc toho neřeknou, protože britský systém, kdy vítěz bere vše, naprosto marginalizuje každého, kdo má sice hodně celkových hlasů, ale není tím, kdo je v konkrétním volebním obvodu na prvním místě. A tak třeba hlučná protievropská strana UKIP, pro kterou by nyní hlasovalo 13,7 procenta voličů, může počítat s pouhými 2 křesly ve sněmovně. Ta budou možná nakonec docela důležitá, ale je zřejmé, že je snazší čas od času obsadit většinu titulních stránek, než bojovat o parlamentní většinu, kterou představuje 326 křesel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Zuzana Majerová byl položen dotaz

O jakém zeštíhlení mluvíte?

Cožpak vy jste nezřídila nová ministerstva? A jestli jste pro zeštíhlení, navrhnete i snížení počtu poslanců a senátorů? Podle mě by půlka úplně stačila, ale předpokládám, že kapři si asi sami rybník nevypustí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Měřme americkým a izraelským sportovcům stejným metrem

15:21 Jiří Paroubek: Měřme americkým a izraelským sportovcům stejným metrem

Na sociálních sítích, respektive přímo na Facebooku jsem zahlédl vyjádření mně málo známé ukrajinské…