Zdeněk Jemelík: Kterak nasadit psí hlavu šéfovi žalobců

21.11.2011 7:35 | Zprávy

Je dost lidí, které nepotěšilo odvolání Renaty Vesecké z funkce nejvyšší státní zástupkyně, ani jmenování Pavla Zemana na její místo, natož některé jeho následné kroky.

Zdeněk Jemelík: Kterak nasadit psí hlavu šéfovi žalobců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Městský soud

Také odvolání Vlastimila Rampuly z funkce vrchního státního zástupce rozjitřilo nevoli Zemanových odpůrců. Za těchto okolností je dobrý každý způsob, kterak šéfovi žalobců „nasadit psí hlavu".

Sofistikovaným nástrojem tohoto málo ušlechtilého úsilí je článek Jana Hrbáčka „Absence bez bližších podrobností", který vyšel s podtitulky „Šéf žalobců Pavel Zeman špatným postupem zhatil řádné dokončení soudního procesu" a „Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana tvrdě pokáral Nejvyšší soud" 6.listopadu 2011 v 45.čísle týdeníku Euro a následně v jeho internetové verzi Euro Online (http://www.euro.cz/id/ppm18sbho8b113asgv98mbn2o/detail.jsp?id=104434&isfulltext=1). Z Eura jej převzal 17.listopadu Neviditelný pes (http://neviditelnypes.lidovky.cz/justice-absence-bez-blizsich-podrobnosti-f1o-/p_spolecnost.asp?c=A111116_092321_p_spolecnost_wag). Zadavatel si dobře vybral obratného a v provozování podobných taškařic zkušeného autora, který dokáže využít neinformovanosti čtenářů a z polopravd hbitě ušít požadovanou masku psí hlavy.

Shrňme, čeho se článek Jana Hrbáčka týká. Městský soud v Praze odsoudil obžalovaného za podvod, kterého se měl dopustit uplatněním nároku, uznaného soudem v konkursním řízení. Policie pohrdla pravomocným soudním rozhodnutím a zmrazila na účtě peníze, které měly být obžalovanému vyplaceny.

Trestní senát dospěl k odsuzujícímu rozsudku zpochybněním listinných důkazů, které obžalovaný použil v konkursním řízení, a tvrzením, že uvedl soud v omyl. Vrchní soud v Praze ale obžalovaného osvobodil. Opřel se o judikáty Ústavního a Nejvyššího soudu ČR, podle nichž soud nelze uvést v omyl, a trestný čin se proto nestal. Tato formulace sice zní laikovi divně, ale při hlubším zamyšlení je zřejmé, že má vnitřní logiku. Není přece možné, aby trestní senát jako orgán nespecializovaný ve věcech obchodního práva nedbal pravomocného rozsudku obchodního soudu: to by byl konec právní jistoty.

Nicméně nejvyšší státní zástupce nebyl s rozsudkem odvolacího soudu srozuměn a rozhodl se podat proti němu dovolání v neprospěch obžalovaného. V jeho nepřítomnosti je ale podepsal jeho 1. náměstek Igor Stříž. A to byl kámen úrazu: Nejvyšší soud ČR dovolání odmítl jako podané neoprávněnou osobou, protože dle jeho názoru právo podat dovolání patří mezi výlučné osobní pravomoci nejvyššího státního zástupce, které nemůže bez vážného důvodu přenést na svého zástupce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

11:34 Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

Vidím těch starostí kolem májových oslav 80. výročí konce války, jakou vlajkou mávat, koho nepřipomí…