Zdeněk Jemelík: Poučení z krizového vývoje v kauze Romana Smetany

26.05.2012 20:26 | Zprávy

Nejvyšší soud ČR přerušil po 33 dnech výkon trestu Romanu Smetanovi, odsouzenému za pomalování volebních plakátů ODS k trestu 100 hodin obecně prospěšných prací, později přeměněnému na 100 dní odnětí svobody.

Zdeněk Jemelík: Poučení z krizového vývoje v kauze Romana Smetany
Foto: repro YouTube.com
Popisek: Roman Smetana, za počmáraný plakát 100 dní vězení

Vyhověl tím přání ministra nespravedlnosti Jiřího Pospíšila, jenž je vyjádřil ve stížnosti pro porušení zákona, kterou podal ve prospěch odsouzeného. Přerušením výkonu trestu se soud sice nezavázal k  zrušení výchozího rozsudku, nicméně nepochybně naznačil, že o něm uvažuje.

Nemám mnoho co dodat k dříve uveřejněným komentářům k  této kauze, (http://www.spoleksalamoun.com/view.php?cisloclanku=2012050501, http://www.spoleksalamoun.com/view.php?cisloclanku=2012050901) která se sice zdá být povahou souzené činnosti i nízkým trestem nezajímavá, přesto má až historický, zlomový význam. Její důsledky se dotknou nejen justice, ale také politické kultury.

Připomínám, že neobhajuji výchozí rozsudek jako jedině možný . Nehodnotím jej, protože nevím, proč žalobce a po něm samosoudkyně ocenili společenskou škodlivost jednání Romana Smetany daným způsobem, když mnohým laikům se zdá, že šlo o pouhou klukovinu. Nicméně postup pana ministra nespravedlnosti i soudu mě znepokojují, protože zpochybňují některé ustálené hodnoty a zvyklosti.

Bude-li Nejvyšší soud ČR pokračovat naznačeným směrem, buď Romana Smetanu po vlastním dokazování přímo zprostí obžaloby, nebo – což je pravděpodobnější – vrátí věc k novému projednání nalézacímu soudu, který bude vázán právním názorem, vyjádřeným v zrušujícím usnesení a k původnímu rozsudku se nevrátí. Ať  řízení vyústí v beztrestnost Romana Smetany tak či onak, budeme mít potvrzeno ministrem a soudem, že vandalství jako způsob vyjádření politického názoru není protiprávním jednáním. Musíme počítat s tím, že příklad Romana Smetany potáhne následovníky.

Následně vyvstanou pochybnosti: je vandalství přípustné jako vyjádření názoru jen v předvolebních kampaních nebo všeobecně ? Smí-li se malovat po volebních plakátech, proč by se nesměly beztrestně ničit reklamní plakáty či billboardy, jež také popouzejí mnoho občanů ? Proč by se mělo zakazovat sprejerům vyjádřit názor na stav světa malováním po zdech ? Bude potěšen ministr nespravedlnosti Jiří Pospíšil, vstanou-li noví Smetanové a pustí se do hromadného  ničení volebních plakátů ODS v jeho volebním obvodu?

Neméně stejně závažné jsou důsledky pro justici. Touto stížností pro porušení zákona pan ministr zpochybnil nenahraditelnost systému dvoustupňového soudního řízení a běžných nástrojů obhajoby. Odsouzený, jemuž se podařilo získat si podporu části veřejnosti a bulváru, se bez těchto civilizačních vymožeností docela snadno obešel. Dostalo se mu tak zvýhodnění proti tisícům běžných odsouzených, ač se má měřit všem stejně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ministr nemá signály

12:46 Zdeněk Jemelík: Ministr nemá signály

Článkem „Blažkovi a Fialovi sirotci“ ze 14. května 2025 jsem projevil obavy, že díky netečnosti mini…