Ale vzhledem k mocenskému postavení obž. Andreje Babiše patří přece jen k významným procesům. Když se nepodařilo porazit pana obžalovaného v politických bojích běžnými prostředky, zdlouhavé a opakované projednávání obžaloby by mělo od něj odehnat aspoň pár voličů. Od samého počátku se proto soudní jednání prolíná s politickými událostmi a může tak ovlivňovat veřejné mínění. Tak tomu je i v současnosti, kdy dochází k působení na voliče před parlamentními volbami.
Proto jsem se zúčastnil pouze projednávání obžaloby u Městského soudu v Praze v 1. kole. Jednání jsem jako obvykle veřejně komentoval. Necítil jsem se ale dobře. Jako nezávislý publicista „na volné noze“ (dle Radka Kubíčka a Bohuslava Doležala drzý grafoman) jsem sledoval řadu soudních procesů na žádost obžalovaných. Vždy jsem pečlivě prostudoval veškerou dostupnou dokumentaci a snažil jsem se utvořit si závěr nezávislým vyhodnocením dokazování. Ne všechny jsem pak podporoval. V případě Čapího hnízda jsem tímto způsobem pracovat nemohl. Obž. Andrej Babiš má nevlídný názor na novináře a uplatnil vůči nim omezující opatření. Takže navzdory velké vynaložené námaze a ztrátě času jsem při zahájení hlavního líčení neměl v rukou ani obžalobu, natož další dokumentaci, jako např. žádost o poskytnutí dotace. Získal jsem je pak sice nějakým způsobem dodatečně, takže ve spojení s poznatky z hlavního líčení jsem si nakonec vytvořil dostatečně přesný obraz. Jako laik jsem nabyl přesvědčení, že senát předsedy Jana Šotta dospěl ke správnému rozhodnutí. Nemluví ze mne podjatost ve prospěch obžalovaných, protože obž. Andrej Babiš se ke mně chová přezíravě a obž. Janu Nagyovou vůbec neznám.
Protože v dalším průběhu nenastaly žádné změny v dokazování a nezlepšil se vztah pana obžalovaného k psavcům, 2. kola řízení u Městského soudu v Praze jsem se již nezúčastnil a netrávím čas ani v soudní síni Vrchního soudu v Praze při odvolacím řízení. Nebudu překvapen, pokud senát Evy Brázdilové zruší rozsudek senátu Jana Šotta a vrátí věc Městskému soudu v Praze k projednání v novém složení senátu. 3. kolo prvostupňového řízení by pak možná mohlo proběhnout těsně před volbami. Ze zkušenosti ale usuzuji, že vliv na volební výsledek Hnutí ANO bude zanedbatelný, pokud vůbec jaký. Voliče kauza nevzrušuje tolik, jak si její původci přáli.
Celkově proces hodnotím jako zneužití nástrojů trestního práva k politickému boji. Oceňuji, že státní zástupce Jaroslav Šaroch trestní stíhání všech obviněných v souladu se zdravým selským rozumem zastavil a divím se, že po zásahu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana postupuje v soudním řízení proti svému původnímu rozhodnutí. Nebylo možné neuposlechnout Pavla Zemana, ale snad by bylo možné Jaroslava Šarocha z nepříjemného úkolu vyvázat.
K procesu mám ale daleko závažnější výhrady jiného druhu. Za obhospodařování dotačních prostředků odpovídal přece příslušný státní úřad s odpovědným ředitelem v čele. Úřad dostal všechny potřebné údaje pro objektivní vyhodnocení žádosti o poskytnutí dotace. Pokud dotaci vydal, ačkoli společnost Farma Čapí hnízdo podle práva na ni neměla nárok, vystupuje do popředí odpovědnost státních úředníků za svěřené finanční prostředky. Podle mého laického názoru za neoprávněné vydání dotace nesli prvořadou odpovědnost i v případě, že by žadatelka vědomě žádala o něco, na co neměla nárok. Nechápu, proč nikdo z nich neusedl na lavici obžalovaných. Dnes už jsou ovšem mimo nebezpečí, protože vypršela promlčecí lhůta.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV