Zdeněk Jemelík: Ruch a ticho kolem „kauzy Lessy“

04.07.2014 17:50 | Zprávy

Jedním ze „zdařilých“ kousků Nečasovy vlády byl puč k odstranění policejního prezidenta Petra Lessyho, dosazeného „véčkařským“ ministrem vnitra Radkem Johnem k velké nelibosti vedení ODS. Jeho vykonavateli byli tehdejší ministr vnitra Jan Kubice v součinnosti s Generální inspekcí bezpečnostních sborů (dále jen „GIBS“).

Zdeněk Jemelík: Ruch a ticho kolem „kauzy Lessy“
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Lessy

Za působnosti vlády Zemanových vyvolenců pak došlo k částečné nápravě. Nejdříve zprostil Obvodní soud pro Prahu 7 Petra Lessyho obvinění, kvůli němuž jej stíhala GIBS s požehnáním státního zastupitelství a ministra vnitra Jana Kubiceho, následně Městský soud v Praze jeho trestní stíhání zastavil jako nezákonné od samého začátku. Ministr vnitra Martin Pecina jej pak znova jmenoval policejním prezidentem.

Chvíli jsme pak měli dva policejní prezidenty, ale díky kavalírskému přístupu k věci jich obou to netrvalo dlouho: Martin Červíček, ač následky puče rovněž poškozen, se spokojil s místem krajského ředitele v Hradci Králové, a Petr Lessy odešel jako policejní přidělenec do Bratislavy. Ministr vnitra Sobotkovy vlády Milan Chovanec pak mohl obsadit uvolněné místo Tomášem Tuhým, který jednak uspěl ve výběrovém řízení, ale navíc nebyl nijak zapleten do přestřelek uvnitř policejního sboru, doprovázejících policejněprezidentské dvojvládí.

Svržení policejního prezidenta je mimo jiné útok na vnitřní bezpečnost státu, proti jehož intenzitě jsou hrátky Jany Nečasové, dříve Nagyové, s vojenskými špiony jen slabým čajíčkem. Orgány činné v trestním řízení se ale ve vztahu k oběma kauzám chovají v přímém protikladu k jejich významu: zatímco Jana Nagyová se dočkala prvního nepravomocného odsouzení s přiměřeně nízkým trestem a generálové si nepochopitelně vysloužili pouze návrh na kázeňské potrestání, kauza „svržení policejního prezidenta“ je jakoby pochována pod sarkofágem věčného mlčení.  Je to zvláštní, protože orgány v obou případech podléhají stejné vládě, stejnému ministrovi vnitra, stejné ministryni spravedlnosti, stejnému nejvyššímu státnímu zástupci. Působí to dojmem, jako by kulišárny Jana Kubiceho a velení Generální inspekce bezpečnostních sborů z nějakých důvodů nepřímo posloužily i současné vládě. Zdá se, že významný vliv na chování policie  má také postoj Městského státního zastupitelství v Praze v čele s někdejší ochránkyní Stanislava Grosse Janou Hercegovou: setkal jsem se s několika vyjádřeními státních zástupců, která vzbuzují domněnku, že se s ryzí prokurátorskou povýšeností vyvyšují nad odvolací soud a neztotožňují se s jeho rozhodnutím o zastavení trestního stíhání Petra Lessyho.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Lessy , Jemelík , GIBS

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…