Zdeněk Jemelík: Tak jsme se dočkali…

17.10.2011 9:30 | Zprávy

Po sedmi měsích jsme se v pátek 14. října 2011 dočkali konečného rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila o odvolání vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly.

Zdeněk Jemelík: Tak jsme se dočkali…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Někteří z nás čekali ještě déle, vždyť různé návrhy na odvolání pražského vrchního státního zástupce padly již za působení nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.

Půvab rozhodnutí by byl větší, kdyby se k němu pan ministr dopracoval s poloviční spotřebou času, a kdyby alibisticky tolik nezdůrazňoval, že se opírá o rozhodnutí komise expertů, jejichž jména samozřejmě zůstávají před veřejností utajena. Ještě že se nezaklínal dohodou s panem premiérem, kterého se dovolával během „odvolávání na pokračování" Renaty Vesecké. Působí to dojmem, jako by se Jiří Pospíšil bál nést odpovědnost nebo se styděl za rozhodnutí. Je to zbytečné a proto trapné, protože rozhodl správné a osobní odpovědnosti se stejně nezbaví: názor rozkladové komise pro něj není závazný. Na jeho vystupování ale není nic šokujícího, protože nechuť pálit si prsty provází i jiné jeho počiny a snižuje bonitu jeho výkonu ve funkci ministra. Ale i tak je dobře, že fraška s vymítáním Vlastimila Rampuly z jeho pankrácké kanceláře skončila. Snad začala dlouhá cesta ke stabilizaci nebo zrušení jím opouštěného úřadu.

Ministrovo rozhodnutí není koncem cesty, ale jejím začátkem: vyvolalo řada problémů, které bude třeba řešit.

Zatím se novináři a méně hlasitě i politici zajímají pouze o otázku, kdo nastoupí na uprázdněný trůn. Před jejím zodpovězením bude ale třeba rozhodnout, zda dojde k jmenování řádného vrchního státního zástupce nebo jen ustanovení pověřeného vedoucího úřadu. Jiří Pospíšil opakovaně prohlásil, že by s jmenováním řádného nástupce Vlastimila Rampuly raději počkal až do ukončení správního soudního řízení, kterým vrchní žalobce hodlá zvrátit své odvolání. Stav nejistoty by ovšem v tomto případě mohl trvat i několik let, což je hrůzná představa. V této věci bude ale velmi důležitý názor nejvyššího státního zástupce.

V této souvislosti by ministr spravedlnosti společně s nejvyšším státním zástupcem a Unií státních zástupců měli uvážit, zda daná situace není příznivá pro zrušení vrchních státních zastupitelství, zvláště, když se právě připravuje nový zákon o státním zastupitelství.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…