Zdeněk Jemelík: Vojenský soud, to je samec…

04.11.2014 10:45 | Zprávy

Citované verše z „Křestu svatého Vladimíra“ Karla Havlíčka Borovského si často vybavuji, když se stanu svědkem jednání bývalých vojenských soudců a prokurátorů, vesměs bývalých členů KSČ, působících v beránčím převleku taláru soudce rádoby demokratického právního státu.

Zdeněk Jemelík: Vojenský soud, to je samec…
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Bylo tomu tak i v úterý 29. října 2014, kdy senát Vrchního soudu v Olomouci pod předsednictvím bývalého vojenského prokurátora a člena KSČ Václava Čapky, doplněného dvěma přísedícími, z nichž jeden byl vojenským soudcem a rovněž členem KSČ,  pravomocným rozsudkem rozprášil statutární orgány malé, leč úspěšné a poctivě podnikající rodinné akciové společnosti tím, že předsedu jejího představenstva V.Š. poslal do vězení na pět let, předsedkyni dozorčí rady A.V. na čtyři a půl roku a řadového akcionáře Z.V. na čtyři. Neuložil jim povinnost náhrady škody. Dva posledně zmiňovaní odsouzení jsou sourozenci, takže kromě firmy je postižena i rodina.

Pro srovnání uvádím, že prvním rozsudkem nalézacího soudu z 12.dubna 2010 byl V.Š. odsouzen k podmíněnému úhrnném trestu odnětí svobody v trvání jednoho roku, zatímco oba jeho spoluobžalovaní byli zproštěni obžaloby.

Po odvolání žalobce a novém, již zcela odlišném rozsudku nalézacího soudu z 30. ledna 2013 byli všichni tři pravomocně odsouzeni odvolacím soudem za trestné činy úvěrového podvodu, pokusu o  padělání a pozměnění peněz a za zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Kvalifikace úvěrového podvodu je po formálně právní stránce správná.  Ale soud jí přisoudil nejnižší možnou závažnost. Nicméně v  zemi, v které stovky žadatelů vylákaly z bank úvěry, jež zůstaly nesplaceny a často se za úvěrové prostředky ani nic nevybudovalo, je přesto toto odsouzení kafkovsky paradoxní: tato společnost ve své historii získala postupně tři úvěry, každý ve výši nejméně 40 milionů Kč, a všechny beze zbytku splatila před lhůtou splatnosti. S pomocí úvěrových prostředků vybudovala dvě obchodní centra a získala stálé postavení na trhu jako dovozce potravinářských výrobků.

Paděláním a pozměněním peněz se zde rozumí nahrazení chybně vydaných akcií, které z hlediska dobového obchodního práva nebyly akciemi, novými, které již měly požadované náležitosti. V tomto směru původní hodnocení nalézacím soudem bylo odlišné: akcii, která není akcií, nelze padělat. Žalobce a po něm odvolací soud měli na věc jiný názor, který díky jejich větší síle zvítězil (viz vyjádření klasika v úvodu).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Opravdu potřebujeme migranty?

Řada politiků včetně vás tvrdí, že ano, protože Evropa stárne a chybí pracovní síla. Ale není to chyba vás politiků, že jste neudělali více pro vyšší porodnost? A s tou prací není spíš problém v tom, že firmy hledají levnou pracovní sílu, že kdyby platili v ČR určitě více, že by nebyl nedostatek záj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

12:26 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

V předchozím článku jsem se zmínil o zásahu komanda celníků a policistů do skladu společnosti bratrů…