Zdeněk Joukl: Dostavba Dukovan a otázky o její smysluplnosti

24.07.2024 14:17 | Glosa

Vláda dnes rozhodla o výběru firmy, která má postavit další dva bloky jaderné elektrárny Dukovany (uvažuje i o dostavbě Temelína). Má mnoho problémů, malou důvěru a málo odborníků. Proto je pro mne nelogické, že se pouští do tak velké investice. Jenže politika má jinou „logiku“.

Zdeněk Joukl: Dostavba Dukovan a otázky o její smysluplnosti
Foto: Archiv Zdeňka Joukla
Popisek: Zdeněk Joukl

Možná, že chce jen odvést pozornost na téma realizované v daleké budoucnosti, když nedokáže řešit problémy současné. S dostavbou totiž souvisí mnoho důležitých otázek najednou:

Jaká jsou a jaká v budoucnosti hrozí bezpečnostní rizika  – havárie, terorismus, napadení státu (viz Ukrajina)? Bude dodržena cena? Kdo to vše bude platit? A jak? Osobně by mne zajímalo, zda se na investicích budou podílet také ostatní akcionáři ČEZu. Kdo bude dělat ručitele za půjčku? Jak bude uložen nebo likvidován jaderný odpad? Kdo bude místo Ruska dodávat stávajícím i novým reaktorům vyhovující jaderné palivo a v jaké kvalitě?

A přitom by toto vše bylo úplně zbytečné, kdyby se jen dodržovaly sliby minulých vlád a hledala se náhradní řešení. Čestní lidé a dobří hospodáři to totiž dělají! Mladí to již nepamatují, ale Temelín byl dostavěn pouze za slibu tehdejší vlády a ředitele ČEZu, že již žádné další bloky se v České republice stavět nebudou. Proč současná vláda neplní sliby své předchůdkyně? Dovolím si připomenout ještě další nesplněný slib tehdejšího předsedy vlády: „Až dostavíme Temelín, tak zrušíme všechny uhelné elektrárny, které nám znečišťují ovzduší“. Toto jsem slyšel na vlastní uši od Václava Klause na předvolebním shromáždění v kulturním domě v Semilech. Temelín je již desítky let dostavěn a uhelné elektrárny kouří „vesele“ dále. „Jak je to možné?“ Je to tím, že místo jejich zrušení naše tehdejší vláda v čele s ekonomem Václavem Klausem rozhodla, že budeme raději elektřinu vyvážet. A to hlavně do Německa a Rakouska. Vyváželo a prodávalo se jí okolo 20 %, a vyváží se doposud. Kolik jsme za tu dobu za ni dostali asi miliard korun? Svět nyní spěje k výrobě elektřiny s co nejmenší produkcí CO2. Ideální řešení není ovšem jaderná energetika (která je po celý výrobní cyklus od těžby uranu, přes výrobu paliva z něj, dopravu, vlastní provoz elektrárny až po manipulaci s vyhořelým palivem riziková, drahá, nemá doposud vyřešeno ani skladování, ani opětovné využití nebo jiné zneškodňování vyhořelého paliva, odvádí vodu z krajiny – bude dostatek vody při klimatických změnách? - otepluje své okolí, zejména ovzduší a vodní toky a tím přispívá ke klimatickým změnám atd.). Řešením jsou například obnovitelné zdroje. K těm se v podmínkách ČR řadí využití energie vody, slunečního záření, větru, biomasy a bioplynu, energie prostředí využívaná tepelnými čerpadly, geotermální energie a energie kapalných biopaliv. Více různých zdrojů energie znamená totiž také menší riziko pro celou společnost! Důležité je také „skladování“ vyrobené, ale hned nespotřebované elektřiny (akumulátory, vodík, přečerpávací elektrárny atd.). Co je ale také velmi důležité? To je šetření elektřinou! Co zbytečné svícení veřejného osvětlení, nevhodná svítidla (která způsobují světelný smog), co osvětlení reklam atd. atd.? Jak je vůbec možné, že sousední Německo prosperuje bez jaderné energetiky?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Správně načasované Čapí hnízdo

15:16 Zdeněk Jemelík: Správně načasované Čapí hnízdo

Podle lidové tradice je den 1.dubna dnem nevázaného žertování, „vyvádění aprílem“. Dnešek jsem měl s…