Zdeněk Joukl: Politické ambice a nebo spolupráce ve prospěch občanů?

16.02.2023 12:41 | Komentář

O politiku se zajímám od roku 1968. Tehdy jsem například přenesl z Prahy do Kladna petici „Za vypsání svobodných voleb a za zrušení cenzury a Lidových milicí“ (5000 podpisů). Několik volebních období jsem se politice věnoval dokonce jako zastupitel města.

Zdeněk Joukl: Politické ambice a nebo spolupráce ve prospěch občanů?
Foto: www.joukl.cz
Popisek: Zdeněk Joukl

Po diktatuře přišla v listopadu 1989 do politiky demokracie. Jenže  chybělo, a stále v ní ještě chybí množství demokratů. Na to si stěžoval již i první prezident TGM. Demokracie znamená nejen vládu lidu, ale také velkou zodpovědnost zvolených. Znamená také vzájemnou názorovou toleranci. Zodpovědnost by se dala vylepšit odvolatelností politiků (viz USA), a také hmotnou odpovědností (když ji mohou mít podnikatelé, tak proč ne politici?). S tolerancí to bude horší – snad by ji zlepšila výuka již ve školách a potom slušné a vstřícné vzorové chování politiků. Náznaky jsem již zaznamenal v chování nově zvoleného prezidenta Pavla. 

Tržní hospodářství rozvíjí probíhající konkurence mezi jednotlivými podnikateli. Jenže v politice je běžně používaný konkurenční boj občanům často spíše na škodu. Prosím, ještě před volbami, není námitek. Ale potom? Vítězové voleb – vítězná koalice vidí ostatní jako konkurenci pro příští volby. Proto shazuje systematicky „ze stolu pod stůl“ i jejich dobré návrhy a náměty. Kolik procent návrhů opozice vládnoucí skupina schválila? Odhaduji, že  v Poslanecké sněmovně (PS) tak 3%. A v zastupitelstvech krajů a obcí to nebude o mnoho lepší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla