Zdeněk Koudelka: Miloš Zeman a sociální demokracie

26.08.2017 20:40

Miloš Zeman vždy politicky oslovoval voliče sociální demokracie. V době, kdy se ujal vedení sociální demokracie, dovedl stranu k zisku přes 30% hlasů. Zatímco sociální demokracie od roku 2010 ztrácí podporu voličů, Miloš Zeman dosáhl v prvním kole prezidentské volby 2013 téměř 25% podpory voličů. První kolo většinové volby více vypovídá o přímé podpoře politika mezi voliči než kolo druhé, byť to je rozhodující pro zisk funkce. Rovněž v předvolebních průzkumech zůstává postavení Miloše Zemana dominantní, zatímco sociální demokracie se propadá k 10% voličské podpory.

Zdeněk Koudelka: Miloš Zeman a sociální demokracie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Koudelka
reklama

Významná část voličů, kteří ještě nedávno volili sociální demokracii, přešla k ANO, zůstala však věrná Miloši Zemanovi. Proto ANO nechce stavět vlastního prezidentského kandidáta, jelikož je nesprávné dělat rozpor v jedné skupině voličů v rámci dvou časově blízkých voleb, kdy se předvolební kampaň prolíná. ANO by postavením vlastního prezidentského kandidáta mohlo zproblematizovat vlastní podporu u lidí, kteří nyní chtějí volit ANO, před řadou let volili sociální demokracii a stejně jako před 5 lety chtějí podpořit Miloše Zemana v prezidentské volbě.

Rovněž mezi stávajícími voliči i řadovými členy sociální demokracie podpora Miloše Zemana převažuje, zvláště v krajích, kde byla sociální demokracie dříve silná, například na Moravě. Občas se stává, že se rozejde stranické vedení se svou členskou a voličskou základnou. V takovém případě politická strana výrazně oslabí, protože bez podpory voličů nelze volby vyhrát. Naši občané přikládají funkci prezidenta republiky značný význam a uvítali zavedení přímé volby prezidenta, která posílila práva občanů na úkor stranických a parlamentních sekretariátů. Pokud se vedení sociální demokracie v Praze rozhodne jít proti Miloši Zemanovi v prezidentské volbě, na Moravě i v podstatné části Čech většina členů i voličů sociální demokracie takový postup odmítne. Naopak hrozí, že budou znechuceni natolik, že svůj nesouhlas s takovým jednáním vyjádří nejen volbou v prezidentských, ale již i v poslaneckých volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za vytvoření úseků "chyť a pusť" na pstruhových revírech

15:49 Petice za vytvoření úseků "chyť a pusť" na pstruhových revírech

Tato petice by měla být počátečním bodem pro jednání s Moravským rybářským svazem.