Zdeněk Koudelka: Volba prezidenta

22.09.2012 10:39

Zavedení přímé volby prezidenta se občas zpochybňuje tvrzením, že jsme parlamentní republikou, proto má prezidenta volit parlament, jinak se mají rozšířit jeho pravomocí.

Zdeněk Koudelka: Volba prezidenta
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost

Ovšem pravomoci orgánů nezávisí na způsobu jejich ustavení. V Evropě jsou prezidenti voleni přímo občany v mnoha parlamentních republikách a jejich pravomoci jsou slabší než u našeho voleného parlamentem (Irsko). Naopak prezident americký je volen nepřímo, ale má silné postavení. O USA se traduje, že prezident má přímý mandát voličů, ale není to tak. Jen není volen parlamentem. Voliči volí volitele a ti teprve prezidenta. Obvykle je znám výsledek po zvolení volitelů, protože dopředu deklarují svou podporu. Občas zvolený kandidát získá více volitelů, byť měl méně hlasů voličů - v přímých volbách by neuspěl. Stalo se tak i r. 2000, kdy republikáni G. W. Bushe získali méně hlasů voličů, ale více volitelů než demokraté. Volitelé jsou totiž voleni za jednotlivé státy většinovým způsobem a tak těsné vítězství republikánů na Floridě vedlo k tomu, že získali všechny volitele za Floridu. Americký systém je prezidentský, protože prezident plní i roli premiéra, nikoli dle způsobu jeho volby.

Řada států zavedla přímé volby prezidenta, aniž posílily jeho pravomoci. Například Slovensko roku 1999. Ve Francii Charles de Gaulle zavedl silné postavení prezidenta v roce 1958, jenž byl volen nepřímo zvláštní skupinou volitelů. Teprve o sedm let později došlo k přímé volbě francouzského prezidenta, aniž se jakkoliv měnily jeho pravomoci. I monarcha má různé pravomoci, byť mandát je dán stejnou dědičností. Švédský král je slabý, belgický král či lucemburský velkovévoda mají silnější postavení. Se zavedením přímé volby se nemusí měnit pravomoci prezidenta.

Občas se diskutuje možnost opakované volby, kdy její omezení na dvakrát po sobě mělo zabránit možnému zneužití moci dlouhodobým výkonem funkce. V parlamentních republikách je toto omezení pochybné, když se neomezuje opakování funkce premiéra, byť má více moci než prezident. V Československu znala zákaz opakované volby Ústavní listina z roku 1920 i Ústava z roku 1948, ale vždy zakotvila výjimkou pro stávající prezidenty (Masaryk, Beneš) a v roce 1960 byl zákaz opakování opuštěn. Obnoven byl roku 1993. V některých zemích je omezeno opakování funkce i u předsedy vlády. V jiných zemích není omezeno u premiéra ani u prezidenta. Jakýkoliv způsob řešení teto otázky je plně v rukou Parlamentu.

Zdeněk Koudelka
Autor je právník

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …