Z pohledu britského práva nelegálním způsobem. To, že vzpoura je označována jako boj za nezávislost a Spojené státy jsou nezávislým státem, je díky tomu, že válku vyhrály. Vzpoura byla úspěšná. Z tohoto pohledu je vznik samostatného Krymu obdobný. Jeho vznik je v rozporu s právním řádem Ukrajiny, ale to neznamená, že nemůže být jeho odtržení úspěšné. Nakonec rozhodnou mocenské poměry. Stejně tak vznik Československa 1918 byl v rozporu s rakouským i uherským právním řádem, přesto Československo vzniklo.
Jiný způsob vzniku státu je cesta legální, kdy nový stát vzniká podle právního řádu státu dosavadního. Tak vznikla Česká i Slovenská republika 1. 1. 1969 ještě jako subjekty československé federace, které k 1. 1. 1993 získaly podle československého ústavního zákona o zániku Československu plnou svrchovanost. Československo uznávalo ve svém ústavním řádu právo na sebeurčení až do odtržení. Obdobně vznikly podle britských zákonů i Kanada a Austrálie. Možná takto bude obnoveno samostatné Skotsko, kde se má za souhlasu britské vlády konat referendum o samostatnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz