Zdeněk Lanz: Kdy mocní zametou s touhle planetou…

17.01.2023 9:01 | Komentář

...zpívá Karel Gott v jedné z nejzdařilejších skladeb svého bohatého repertoáru, v písni Žít (1988). Angažovaný a silně nadčasový text Karla Šípa, podmanivá hudba Karla Svobody a nezaměnitelný hlas Karla Gotta, to snad ani nemohlo dopadnout lépe. V našich rádiích ji ale téměř neuslyšíme. Proč? Vždyť je to zjevně píseň protiválečná.

Zdeněk Lanz: Kdy mocní zametou s touhle planetou…
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ilustrační foto

Možné vysvětlení lze nalézt v oficiálním videoklipu (ZDE), kde dobová animace znázorňuje, jak rakety, zřejmě z programu tzv. hvězdných válek, startují z jakési vesmírné základny a míří k Zemi.

Rok vzniku této písně pak nemůže nikoho nechat na pochybách, čí rakety, alespoň oficiálně, mohli mít autoři na mysli. Ale mezitím se z našich „největších nepřátel“ stali „nejlepší spojenci“ a z našich „nejlepších spojenců“ „největší nepřátelé“. A co kdyby, třeba jen omylem, někoho napadlo, že by ty rakety bývaly mohly přece jen patřit těm prvně jmenovaným.

Anketa

Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?

3%
94%
hlasovalo: 17719 lidí

Ale koho si pod těmi mocnými představit? Jsou to ti, které popisuje článek V britském Watfordu se sešli mocní tohoto světa… (ZDE), který vyšel v červnu 2013 na iRozhlas.cz? Podle autora se do luxusního hotelu Grove údajně sjelo 138 předních světových politiků, bankéřů, průmyslníků nebo členů panovnických rodů.

Nebo jsou to špičkoví podnikatelé, světoví politici, vybraní intelektuálové a novináři, kteří se v rámci Světového ekonomického fóra (ZDE) každoročně setkávají v Davosu?

Nebo snad ti, o kterých mluví Karel Gott v dnes již památném rozhovoru pro Lidové noviny pod názvem Současné dění směřuje k totalitní světovládě? (ZDE). V něm mj. na otázku Jany Machalické, zda se dokážou voliči poučit ze svých omylů, Gott odpovídá: „Jsem přesvědčený, že zvlášť v posledních stoletích nejde o žádné omyly, naopak politika se odvíjí podle přesných scénářů, nic se neděje náhodou, i to nejhorší jako války. Vždy je o vítězích rozhodnuto dávno předtím. Stejné banky podporovaly toho, kdo je rozpoutal, a vyjednávaly s tím, kdo byl napaden. Domlouvaly se, čím budou platit, až jim budou posílat zbraně. Běh světa řídí tyto vysoké nadstátní kruhy, tzv. ilumináti nebo osvícenci, a také svaté řády a lóže až po mysticko-okultní organizace“.

Mnohé nasvědčuje tomu, že naše civilizace vstoupila do poslední fáze své existence. Do fáze zániku. A bude záležet na nás, jak dlouho budeme moci my, naše děti a děti jejich dětí ještě normálně žít.

Slovy písně Karla Gotta:

Žít! Děsí mě ten stálý mráz
nadějí je láska v nás
ať píseň lásku v nás probudí
Žít - na čem víc tu záleží
co mi hlavou zní je žít

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O České poště

17:28 Petr Hampl: O České poště

Denní glosy Petra Hampla.