Zdeněk Velíšek: Nová francouzská vláda a Evropa

28.08.2014 14:17 | Zprávy

V pondělí požádal francouzský prezident svého premiéra (říkám svého, protože Francie je poloprezidentský režim) o sestavení nové vlády. V úterý večer měl už premiér její složení vymyšleno, ve středu, tedy dnes, už opět má Francie vládu. Není tak docela nová, jen mírně přeskupená.

Zdeněk Velíšek: Nová francouzská vláda a Evropa
Foto: Librabunda Blog
Popisek: Francouzský prezident Francois Hollande

Právě v takovýchto šťastných pádech vlády s jejich okamžitým vzkříšením má francouzská politika velkou praxi. Prezidenty, to jest skutečné šéfy vlád, výměna portefejí mezi ministry a odchod dvou, tří z jejich řad nezasáhne.

Nicméně prezidentova reakce na politické neúspěchy vlády je tu nepřehlédnutelná. Prezident udělal, co mohl. Tak by se to dalo hodnotit i tentokrát. Ale jsou tu okolnosti, které z tohoto stereotypu, z této vaudevillové a tradiční epizody, mohou tentokrát udělat jen otvírací tah šachové partie, nad kterou se může i Evropské unii v příštích týdnech tajit dech.

Ve vzduchu visí hrozba rozpuštění parlamentu, tedy hrozba pádu francouzské vlády. Hollandovi socialisté mají v této chvíli v poslanecké sněmovně pouze o jeden hlas víc než potřebují k dosažení ústavní většiny. A mezi poslanci vlastní strany má socialistický prezident v této chvíli čtyři desítky odpůrců .

Mají jeho politiku za příliš sociálně demokratickou, což je pro skalní fracouzskou levici a v jejím rámci i pro mnohé socialisty něco pohoršlivého. Když prezident minulý týden oznámil že svou politiku zaměří na vytváření příznivějších podmínek pro podnikatelskou sféru, vzbouřil se už i jeho vlastní ministr hospodářství, Arnaud Montebourg, a s ním další dva členové vlády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…