Ženské organizace: Ministře Dienstbiere, současné standardy jsou v rozporu s vládní strategií pro rovnost mužů a žen

09.06.2016 11:19 | Zprávy

Otevřený dopis ministru Dienstbierovi, v němž ženské organizace kritizují změny, které Úřad vlády provedl v dokumentu "Standard genderového auditu". Tyto jsou dle jejich názoru v přímém rozporu s Vládní strategií pro rovnost žen a mužů v České republice na léta 2014 - 2020.

Ženské organizace: Ministře Dienstbiere, současné standardy jsou v rozporu s vládní strategií pro rovnost mužů a žen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier

Vážený pane ministře,

na základě informace o změnách, které byly provedeny Úřadem vlády ČR ve Standardu genderového auditu (dále jen Standard) a v jejichž důsledku nyní dochází k zásadnímu snížení potřebné úrovně odbornosti pro kvalifikované provádění genderových auditů, jsme nuceni jako Genderová expertní komora ČR (dále jen GEK ČR) a Česká ženská lobby (dále jen ČŽL) reagovat. Cílem GEK ČR je garantovat odbornost při prosazování genderové rovnosti v České republice. Genderové audity představují při odborném provedení osvědčený nástroj prosazování genderové rovnosti, a proto považujeme zajištění dostatečné odbornosti těch, kdo je provádějí, za klíčové.

Současná verze Standardu, která se liší od verze vytvořené pracovní skupinou k přípravě metodiky genderového auditu (dále jen pracovní skupina), zcela rezignuje na podmínku, aby osoby v auditorském týmu byly vzdělány v oboru genderových studií (vedoucí – magisterský stupeň, další osoby – bakalářský stupeň). Dále byl vypuštěn alternativní kvalifikační předpoklad pro pozici vedoucí/ho auditorského týmu, a to řádné členství v GEK ČR. Na variantě, která kombinuje dvě možnosti pro zajištění dostatečné odbornosti vedoucí/ho týmu (magisterské vzdělání v oboru genderová studia či členství v GEK ČR), se shodla pracovní skupina. Nyní je však i tato kompromisní varianta zrušena. Současná verze Standardu obsahuje pouze podmínku ukončeného vzdělání magisterského stupně v libovolném oboru. V případě dalších členek a členů týmu pak nově znění Standardu požaduje pouze ukončené vysokoškolské vzdělání minimálně bakalářského stupně a blíže nespecifikovanou praxi či publikační činnost v oboru, což považujeme za zcela nedostatečné. Při takto formulovaných podmínkách může genderový audit provádět i osoba bez prokazatelných odborných znalostí genderové problematiky.

Vzhledem k provedeným změnám popírá současná verze Standardu jeho původní účel. Tím bylo zajištění dostatečné odbornosti osob provádějících genderové audity a zajištění kvality jejich výstupů. Domníváme se, že původní znění Standardu bylo vhodným nástrojem k zamezení praxe z minulých let, kdy audity prováděly osoby bez dostatečné kvalifikace. Vytvoření Standardu bylo také jednou z klíčových aktivit projektu OP LZZ, jehož cílem bylo optimalizovat institucionální zabezpečení rovných příležitostí žen a mužů. V této souvislosti považujeme za nepřijatelné změnit po ukončení projektu takto zásadně (a bez konzultace s odbornicemi a odborníky) jeden z jeho klíčových výstupů, kterým je právě Standard.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…