Vážený pane ministře,
na základě informace o změnách, které byly provedeny Úřadem vlády ČR ve Standardu genderového auditu (dále jen Standard) a v jejichž důsledku nyní dochází k zásadnímu snížení potřebné úrovně odbornosti pro kvalifikované provádění genderových auditů, jsme nuceni jako Genderová expertní komora ČR (dále jen GEK ČR) a Česká ženská lobby (dále jen ČŽL) reagovat. Cílem GEK ČR je garantovat odbornost při prosazování genderové rovnosti v České republice. Genderové audity představují při odborném provedení osvědčený nástroj prosazování genderové rovnosti, a proto považujeme zajištění dostatečné odbornosti těch, kdo je provádějí, za klíčové.
Současná verze Standardu, která se liší od verze vytvořené pracovní skupinou k přípravě metodiky genderového auditu (dále jen pracovní skupina), zcela rezignuje na podmínku, aby osoby v auditorském týmu byly vzdělány v oboru genderových studií (vedoucí – magisterský stupeň, další osoby – bakalářský stupeň). Dále byl vypuštěn alternativní kvalifikační předpoklad pro pozici vedoucí/ho auditorského týmu, a to řádné členství v GEK ČR. Na variantě, která kombinuje dvě možnosti pro zajištění dostatečné odbornosti vedoucí/ho týmu (magisterské vzdělání v oboru genderová studia či členství v GEK ČR), se shodla pracovní skupina. Nyní je však i tato kompromisní varianta zrušena. Současná verze Standardu obsahuje pouze podmínku ukončeného vzdělání magisterského stupně v libovolném oboru. V případě dalších členek a členů týmu pak nově znění Standardu požaduje pouze ukončené vysokoškolské vzdělání minimálně bakalářského stupně a blíže nespecifikovanou praxi či publikační činnost v oboru, což považujeme za zcela nedostatečné. Při takto formulovaných podmínkách může genderový audit provádět i osoba bez prokazatelných odborných znalostí genderové problematiky.
Vzhledem k provedeným změnám popírá současná verze Standardu jeho původní účel. Tím bylo zajištění dostatečné odbornosti osob provádějících genderové audity a zajištění kvality jejich výstupů. Domníváme se, že původní znění Standardu bylo vhodným nástrojem k zamezení praxe z minulých let, kdy audity prováděly osoby bez dostatečné kvalifikace. Vytvoření Standardu bylo také jednou z klíčových aktivit projektu OP LZZ, jehož cílem bylo optimalizovat institucionální zabezpečení rovných příležitostí žen a mužů. V této souvislosti považujeme za nepřijatelné změnit po ukončení projektu takto zásadně (a bez konzultace s odbornicemi a odborníky) jeden z jeho klíčových výstupů, kterým je právě Standard.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Česká ženská lobby , ČŽL , Dienstbier , gender , názory , rovnost , ženy
autor: PV
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…