Zuzana Lipová: Střední Evropa - potravinářské smetiště Západu? Náhražky a chemikálie vládnou supermarketům

24.06.2016 20:36 | Zprávy

Článek z pera slovenské autorky se zabývá tématem, o němž zde také průběžně píšeme. Přestože je text situován především do slovenských reálií, platí (přes nemnohá dílčí vybojovaná zlepšení v posledních letech) z velké části i na podmínky panující v České republice i v dalších zemích střední a východní Evropy, po cílené likvidaci velké části vlastní potravinové produkce zcela závislých na dovozu nekvalitních potravin z produkce nadnárodních mamutích společností. Problém je to tedy nanejvýš aktuální a je dobré vědět, že v tom nejsme sami a podívat se, jak s ním (ne)bojují jinde. Věřte či nevěřte, mohlo by být totiž ještě hůře.

Zuzana Lipová: Střední Evropa - potravinářské smetiště Západu? Náhražky a chemikálie vládnou supermarketům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jídlo, ilustrační foto

ZUZANA LIPOVÁ se zamýšlí nad tím, proč mnohé středoevropské a východoevropské národy odvrhly vlastní potraviny a nakupují méně kvalitní z dovozu.

Nedávno mne pobavil drsný vtip: Hypermarkety se starají o maso jako o vlastní děti. Když smrdí, tak ho přebalují.

Tento černý humor však opravdu žijeme. Kvalita potravin se za poslední roky diametrálně změnila. V podstatě ji nahradila kvantita. Ať se to někomu líbí, nebo ne, faktem je, že za socialismu jsme měli kvalitnější potraviny. Sice nebyly tak lákavě zabalené, nebylo jich tolik, ale byly naše a poctivé. Nepoužívali jsme tolik chemie, pracovalo se se základními surovinami.

ČSN neslušela byznysu

Až do poloviny 90. let existovaly u nás přísné potravinové normy (Československá státní norma - ČSN). Jenže nevyhovovaly porevolučnímu byznysu a tak byly zrušeny. A dnes jsou původní normy, platné ještě za socialismu, zcela běžně překračovány o stovky procent. A přestože nadáváme na chemii a přídavné látky v potravinách, konzumujeme pouze výsledky naší pohodlnosti.

Dnes už ani lidé na venkově nechovají dobytek a nepěstují zeleninu či ovoce, protože je to namáhavé a v obchodě to mají hned, umyté, naleštěné a ještě i levnější. A pak remcají, že to ovoce z obchodu se pouze podobá tomu starému známému ovoci, a že to byly jiné chutě, které vypěstovali jejich rodiče a prarodiče.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Pandořina skříňka se otevírá

9:44 Jiří Weigl: Pandořina skříňka se otevírá

Válka na Ukrajině už dlouho má velmi závažné a pro nás zásadní důsledky, které si současná vládní ko…