Od roku 2016 výuku fyziky zajišťovala Katedra fyziky celoškolského pracoviště VŠB-TUO, a to pro všechny fakulty kromě HGF. V současnosti ale Institut fyziky fyziku na popud stávajícího vedení vůbec neučí, i když personální obsazení pracoviště je na vysoké kvalifikační úrovni. Co se stalo? Vše začalo dne 1. 7. 2016 volbami kandidáta na děkana fakulty.
Tohoto dne proběhly dvoukolové volby, v prvním kole byl stav hlasů mezi Alexandrem Királym a Janem Valíčkem vyrovnaný, ale ve druhém kole fakultní senát zvolil finálně za kandidáta na děkana pro období 2016-2020 Jana Valíčka. Výsledek spustil lavinu aktivit směřujících k obcházení povinností rektora (výslovně stanovených vysokoškolským zákonem) a tím pádem i k upírání veřejného subjektivního práva zvoleného kandidáta na děkana Jana Valíčka, jeho práva na přístup k vykonávání veřejné funkce.
Neúspěšný kandidát na děkana Alexander Király od té doby podává účelové žaloby proti „nezákonnému zásahu“, údajně byl neprávoplatně obsazen akademický senát. Do té doby však paradoxně právě Alexander Király byl pověřený vedením fakulty a tak 4 kandidátům (současně i sám sobě) potvrdil legitimitu akademického senátu, a to dnem vyhlášení děkanských voleb. Zvláštní proces.
Rektor Ivo Vondrák, dnes současně hejtman Moravskoslezského kraje, namísto jmenování legálně zvoleného kandidáta Valíčka pověřil znovu Alexandra Királyho, proděkana pro legislativu a nezvoleného kandidáta na děkana. Fakultní senát se k tomu vůbec neměl možnost vyjádřit, vyjádřil se pouze rektor: do doby, než o žalobě bude rozhodnuto, Valíčka děkanem HGF nejmenuje! Po pravomocném odmítnutí žaloby byla Alexandrem Királym (dnes členem zakládajícího týmu Realisté) podána kasační stížnost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV