Babák: Naši dárci jsou živé fyzické osoby, které se ke svým darům hlásí

02.04.2012 20:12

Věci veřejné transparentně zveřejnily seznam svých dárců. Musím odmítnout spekulace, že by se jednalo o anonymní dárce. Nikoli. Našimi dárci jsou zcela jasné a existující fyzické osoby, kterým za jejich sponzorské dary děkujeme a omlouváme se za nepříjemnosti, které jim způsobujeme.

Babák: Naši dárci jsou živé fyzické osoby, které se ke svým darům hlásí
Foto: MB
Popisek: Poslanec Michal Babák
reklama

Věci veřejné v průběhu jednání se svými dárci jednaly vždy s konkrétními osobami, které byly dotazovány na vlastnickou strukturu a případné beneficienty. Bez těchto informací nebylo možné darovací smlouvy řádně uzavřít. Naši dárci jsou živé fyzické osoby, které se ke svým darům hlásí. Nejedná se o žádného Bácse a Sinhu, tedy o mrtvého maďarského občana a neexistujícího muže z ostrova Mauritius, jako tomu bylo v případě ODS v roce 1998. Našimi největšími dárci je 11 občanů České republiky, kteří nám své prostředky věnovali skrze 22 svých právnických osob. Všechny tyto právnické osoby podnikají v České republice. Platí tu daně a především nemají prospěch z působení Věcí veřejných ve vládě. Naopak je vidět, že jim podpora Věcí veřejných spíše škodí.

Pokud jde o vlastnickou strukturu našich dárců, tak je naprosto dohledatelná v obchodním rejstříku, ze kterého lze zjistit naprostou většinu informací. Nejedná se o společnosti se skrytou vlastnickou strukturou.

Akcie na majitele jsou problémem zejména u společností, které se snaží získat veřejné zakázky. Ani jeden z našich dárců o ně neusiluje. Důvodů pro vydání akcií na majitele může být celá řada. Jedním z mnoha je pak snadná převoditelnost akcií. Věci veřejné vždy usilovaly o to, aby institut akcií na majitele nebyl zneužíván při státních zakázkách. Jinak ho ale vnímáme za běžnou formu podnikání.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Veciverejne.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Pravidla musí platit pro všechny

9:15 Michálek (Piráti): Pravidla musí platit pro všechny

Piráti přichází s návrhem na lepší vymahatelnost zákona o střetu zájmů