Babák (VV): Je zapotřebí snížit spotřební daň z nafty o dvě koruny

24.5.2013 1:50 odp.

Snížení spotřební daně z nafty je bez problémů možné až téměř o dvě koruny. Podle poslance Michala Babáka to dnes jasně vyplynulo ze závěrů semináře „Spotřební daň z pohonných hmot v ČR“, který se konal pod jeho záštitou

Babák (VV): Je zapotřebí snížit spotřební daň z nafty o dvě koruny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Babák

„Potvrzuje se to, co dlouhodobě říkáme. Spotřební daň z nafty je u nás příliš vysoká a přepravci tankují v zahraničí. Pokud daň srovnáme, můžeme z toho jako tranzitní evropská země jen profitovat,“ shrnul výsledky semináře poslanec Babák.

Svůj dlouhodobý názor nyní opírá i studii Národohospodářské fakulty VŠE v Praze. Právě její děkan Miroslav Ševčík na semináři vystoupil.

„Zřetelně se ukázalo to, co jsme mnozí tvrdili dopředu. Zvýšení spotřební daně u pohonných hmot a speciálně u nafty nepřinese více peněz do státní pokladny a skutečnost nám dala za pravdu,“ řekl také Miroslav Ševčík.

Analýza Národohospodářské fakulty VŠE staví mimo jiné na srovnání výše spotřební daně z nafty v okolních zemích a vývoji cen u čerpacích v posledních čtyřech letech v okolních státech Evropy. Zkušenosti ukazují, že snížení spotřební daně se v 90% přenese do koncové ceny nafty. To následně oživuje poptávku, láká zahraniční přepravce, snižuje průmyslové ceny i ceny pro spotřebitele a v konečném důsledku tak má ohromný efekt pro národní hospodářství.

Na semináři rovněž vystoupil první náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Ten byl ve svých výpočtech opatrnější, nicméně kvalifikovanou diskuzi o snížení spotřební daně nevyloučil. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Je třeba volit někoho, ne proti někomu

17:46 Seďa (ČSSD): Je třeba volit někoho, ne proti někomu

Komentář na facebookovém profilu k vystoupení političek v Partii CNN Prima News.