Babák (VV): Náš názor na daň z nafty je správný, potvrdila další studie

18.11.2012 21:29 | Zprávy

Věci veřejné i já osobně dlouhodobě bojujeme za snížení spotřební daně z nafty, ve sněmovně leží několik měsíců náš návrh na její snížení o 2 Kč. V létě jsme také podpořili sociálnědemokratický návrh, který také narazil na odpor vládních poslanců.

Babák (VV): Náš názor na daň z nafty je správný, potvrdila další studie
Foto: VV
Popisek: Poslanec Michal Babák

Toto pondělí proběhl na půdě poslanecké sněmovny seminář Unií malých a středních podniků ČR zabývající se touto problematikou. Studie, která zde byla prezentována a kterou vytvořili odborníci z VŠE, potvrdila že, snížení daně na naftu je jasné prorůstové opatření, které pomůže nejen státnímu rozpočtu, ale také domácím dopravcům, prodejcům a domácnostem.

„Závěry studie potvrzují to, co tvrdíme již dávno – sazbu daně minimálně u nafty je nutné významně snížit. Spotřební daň obecně je v ekonomice buď prorůstový faktor, nebo naopak brzdou. U nás působí negativně hned ze dvou důvodů,“ uvedl David Šeich, předseda Unie malých a středních podniků ČR.

Podle této studie jsou daňové úniky v této oblasti na úrovni 8 miliard korun. Snížení této daně nemůže ohrozit státní rozpočet, ale právě tento černý trh. Vláda, která si dala za cíl zvýšení české konkurenceschopnosti, by neměla znovu a znovu z dogmatických důvodů tento jednoduchý nástroj odmítat.

Znovu opakuji, že ministerstvo financí mylně počítalo, že po zvýšení spotřební daně vybere víc, nicméně opět zafungovala Lafferova křivka. Daně jsou tak vysoké, že výnos z jejich výběru klesá. V okolních zemích je nafta výrazněni levnější, proto směřuje spotřeba tam. Česká země je tranzitní zemí a jediné, co nám zůstane po vysoké spotřební dani na naftu, bude černý trh a zničené silnice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Vláda chce ze školství udělat skanzen

9:03 Zajíčková (ODS): Vláda chce ze školství udělat skanzen

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zákazu mobilních telefonů ve školách.