Bárta: ČSSD nejde proti této vládě? VV ano

22.12.2012 15:47 | Zprávy
autor: vitbarta.cz

Včera předseda ČSSD Sobotka uvedl: "Sociální demokracie za této situace vyzývá předsedu vlády Petra Nečase, aby co nejdříve přišel a sám požádal o hlasování o důvěře vládě. Podle našeho názoru by to byl jediný možný legitimní demokratický krok, který by projasnil a jasně ukázal, jakou podporu má v tuto chvíli Nečasova vláda."

Bárta: ČSSD nejde proti této vládě? VV ano
Foto: red
Popisek: Poslanec Vít Bárta

Čelný představitel ODS Jiří Pospíšil na to pak ve večerním vysílání Události ČT24 reagoval zcela přirozeným způsobem: „já jsem přesvědčen, že hlasování o důvěře má primárně navrhovat opozice, to je právo opozice. Koalice jako taková teď nemá důvod hlasovat o své důvěře.“

Tedy, ČSSD namísto toho, aby aktivně vyvolávala hlasování o nedůvěře vládě, jen pasivně a zcela symbolicky žádá po vládní koalici něco, co ona přirozeně neudělá. To je dosti nesmyslná situace, kdy levice neplní svojí opoziční funkci, de facto tak pomáhá vládě a spoléhá se na to, že si toho voliči nevšimnou a spletou si volání po hlasování o nedůvěře vládě, s vyvoláváním hlasování o důvěře vládě. Sociální demokraté totiž mají dostatečný počet poslanců k tomu (min 41), aby sami svolali mimořádnou schůzi a zařadili na ní bod o nedůvěře vládě.

Jelikož tak nečiní a protože Věci veřejné nemají k tomuto úkonu dostatek poslaneckých mandátu, pokusíme se alespoň zapojit významné protivládní hnutí do odporu proti vládě tak, aby opozice musela pod veřejným tlakem vyvolat hlasování o důvěře vládě. Jsou věci, ve kterých se s občanskými iniciativami shodneme, jsou věci, na které máme odlišný názor, to o čem však nemůže být pochyb je, že všichni považujeme tuto vládu za neštěstí pro naši zemi, a proto chceme využit všech legitimních prostředků k tomu, abychom co nejdříve ukončili její vládnutí.  

VV jsou jedinou parlamentní stranou, která to jasně řekla a vyzvala ostatní strany k jednání, a to se nestalo. Budeme tedy také jedinou stranou, kde nabídne nezávislým občanským iniciativám platformu pro vyjádření jejích nespokojenosti s touto vládou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Nepřistoupil jsem na žádnou čistku. Vy ano

21:05 Jurečka (KDU-ČSL): Nepřistoupil jsem na žádnou čistku. Vy ano

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…