Bárta: Česká ekonomika se topí a Nečas s Kalouskem jí stahují na dno

13.07.2012 5:26

Z deníku Víta Bárty

Bárta: Česká ekonomika se topí a Nečas s Kalouskem jí stahují na dno
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vít Bárta

O české ekonomice dostáváme s železnou pravidelností stále nové špatné zprávy. Před měsícem zveřejnil statistický úřad, že se ekonomika reálně propadá o 0,7 %. Před několika dny jsme se dozvěděli, že průmyslová výroba v květnu poprvé od listopadu 2009 meziročně poklesla. Dokonce o 2,4 procenta. Stavebnictví je v ještě výraznějším poklesu, o 3,5 procenta. Další špatnou zvěstí je dnes zveřejněný výsledek průzkumu svazu průmyslu a ČNB o poklesu reálné mzdy. Firmy předpokládají, že hrubé mzdy budou růst o 1,67 %, přičemž inflace bude přes 3 procenta. Česká domácí poptávka tak bude v nejbližším období zjevně velmi slabá.

Vládní koalice samozřejmě udělá „vše pro nápravu situace“. Odhlasuje do toho zvýšení DPH, aby se zvýšil výběr daní. Jaká je však realita loňského zvyšování DPH, místo předpokládanému zvýšení výběru o 15,5 % tu máme pokles výběru o 2,7 procenta. Ekonomika se topí a vláda jí táhne na úplné dno.

A ještě bych se vrátil k Nečasovým slibům o balíčku prorůstových opatření. Na žofínském fóru 12. 3. 2012 Nečas slibuje: „Vláda přijme urychleně balíček prorůstových opatření, zvyšování daní musí být doprovázeno aktivními opatřeními.“

Nikde nic. Vláda tupých škrtů a tupého zvyšování daní není schopná dát české ekonomice jediný kladný impuls. Už si ani nedokážu představit, jaké další špatné ekonomické zprávy by musel Nečas s Kalouskem dostat, aby se doopravdy pokusili domácí hospodářství oživit.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Vít Bárta

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Červenka (TSS): Zvítězí zdravý rozum, nebo předpisy EU?

20:09 Červenka (TSS): Zvítězí zdravý rozum, nebo předpisy EU?

Kdo zodpovědněji přistupuje k problematice dobíjení elektromobilů v podzemních garážích, EU, nebo ol…