Bárta: Jen mé vydání může zbavit pochybností o mé nevinně

30.08.2011 17:58

Projev na 21. schůzi Poslanecné sněmovny, dne 30. 8. 2011

Bárta: Jen mé vydání může zbavit pochybností o mé nevinně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta
reklama

Dámy a pánové, dobré odpoledne. Velmi se omlouvám za nestandardní vstup nyní do této fáze debaty, ale málem jsem se zapomněl zúčastnit předchozího kolečka. Zapomněl bych se vyjádřit sám k sobě, jak se omlouvám.

Já mám potřebu zaprvé říci to, že vás žádám všechny o to, abyste hlasovali pro mé vydání. Není to žádný kinoteátr, ale myslím to vážně, protože opravdu jen a jen mé vydání může zbavit pochybnosti všech o tom, jaká byla realita.

Jaká byla realita toho, jaké jsou motivace Kristýny Kočí, Stanislava Humla a Jaroslava Škárky a jaké jsou důvody toho, proč obrátili půjčku v úplatek, proč si Stanislav Huml též požádal o finanční pomoc, kterou následně nevyužil. Proč Kristýna Kočí odevzdala peníze do úschovy notáři místo toho, aby je odnesla na policii. Proč více než osm dnů trvalo, než bylo podáno první a druhé trestní oznámení. Proč po více než osmi dnech bylo podáváno trestní oznámení s tím, že Kristýna Kočí předtím nechce svolání poslaneckého klubu. Proč bylo tak důležité, aby nejdříve ve čtvrtek vyšla Mladá Fronta a teprve ve čtvrtek odpoledne zasedal poslanecký klub Věcí veřejných. Proč Kristýna Kočí vyprávěla panu Víchovi o tom, že má 120 miliónů na založení nové strany a proč bylo zapotřebí vládnout bez Věcí veřejných jen s přeběhlíky.

Proč by se dalo ještě mnohokrát zeptat, jaké byly motivace, proč jsou rozpory.

A já přiznávám, že jsem byl velmi zaskočen tím, že policie požádala o mé vydání, že též nepožádala o vydání Kristýny Kočí. Byl jsem zaskočen, že - tak, jak jste tady slyšeli - ministr Dobeš není uveden v seznamu těch, kteří vypovídali na policii. Proč v mé žádosti o vydání není jediné slovíčko o tom, že jsou svědci na to, že to, co jsem předal, je půjčka a nikoliv úplatek.

Dalo by se tady dlouho debatovat, dalo by se tady dlouho prezentovat, ale já jsem od mnohých z vás slyšel, že vy nejste soudci, a já tomu plně rozumím. Naopak z lidského hlediska velmi děkuji napříč politickým spektrem řadě z vás, kteří za mnou přišli a řekli, co si opravdu o této věci myslí. Vážím si toho a i ty z vás, kteří za mnou přišli, prosím, abyste hlasovali pro mé vydání.

Mám potřebu vám nicméně říci to, co jsem řekl i mandátovému a imunitnímu výboru. Kriminalizace, očernění, politický proces, snaha o přeběhlictví a přeběhlíci, není teorie, ale bohužel praxe politické scény, která je systémovým problémem, který by bylo dobré ošetřit, aby se do budoucna, v následujících volebních obdobích, neopakoval. Nemám právo se k takovéto systémové věci vyjadřovat, neboť jsem bohužel účastníkem neveselého zájezdu. Jediné, co pro nápravu mohu učinit, je se vší pokorou, jak jsem na začátku slíbil, býti k dispozici orgánům činným v trestním řízení a hájit svou čest. A ze své pozice maximálně podporovat ty, kteří dále budou bojovat za slevy na českých silnicích, dál bojovat za účinné reklamace na českých silnicích a železnicích, dál bojovat za lepší politiku, kterou Věci veřejné slíbily, když vstupovaly na politickou scénu.

Prosím o mé vydání, prosím o to, aby systémově tato Poslanecká sněmovna přemýšlela nad tím, aby podobný politický proces se zde nemohl opakovat.

Děkuji za pozornost. (Potlesk ze středu sálu.)

##PROFIL 1975##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PSP ČR
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: Děláme věci tak, aby co nejvíc pomáhaly obcím, ne abychom si něco odškrtli

9:15 Ministryně Dostálová: Děláme věci tak, aby co nejvíc pomáhaly obcím, ne abychom si něco odškrtli

MMR je nuceno s lítostí konstatovat, že aktuální závěry kontroly NKÚ podprogramu č. 17D081 – Demolic…