Bárta: Kalousek s Nečasem nemají odvahu zastavit zadlužování

28.08.2012 11:12

Chtěl bych s velkým potěšením zveřejnit výsledky ankety pořádané mezi členy a příznivci Věcí veřejných k tématu schodků státního rozpočtu.

Bárta: Kalousek s Nečasem nemají odvahu zastavit zadlužování
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vít Bárta
reklama

Z výsledků vyplývá, že nejvyšší podporu má strategie, která byla prosazována vládou ještě za účasti VV. Koaliční smlouva k tomu říká: „Za předpokladu ekonomického růstu dosáhneme do roku 2016 vyrovnaných veřejných rozpočtů s tím, že nejpozději v roce 2013 bude dosahovat schodek veřejných rozpočtů maximálně 3 procenta HDP.“

Účastníci ankety se s touto politikou ztotožňují nejvíce. Musím říci, že se můžeme pochlubit opravdu zodpovědnými středovými příznivci. Nejméně ze všeho chtějí pokračování zadlužování státu tak, jak to prosazuje levice. Je totiž zřejmé, že nezodpovědná fiskální politika by vedla k propadu důvěry na finančních trzích a k nárůstu nákladů na dluhovou službu.

K tomu je nutné dodat, že současná vláda se podle slov Nečase a Kalouska chce zadlužovat více, než bylo plánováno původně (ještě ve spolupráci s VV). Není to ovšem tím, že by na tom naše země byla ekonomicky tak špatně. Je to dáno tím, že vláda není schopna nalézat skutečné a racionální úspory. Říkám to stále, v naší zemi se plýtvá a Kalousek s Nečasem nemají odvahu to zarazit. Jejich jedinou strategií byly tupé plošné škrty – všem dolu o stejné procento. A to bez ohledu na to, jak je který výdaj efektivní nebo potřebný. V současných rozpočtových výhledech se počítá již jen s úsporami na výstavbě dopravní infrastruktury a na výdajích na školství. Na klíčových oborech ekonomiky.

Žádné návrhy na zeštíhlení státní správy se nepředkládají. Premiér vůbec nemluví o efektivním vynakládání prostředků. My navrhujeme stále ty samé úspory: na neefektivním zdravotnictví, na obraně, na rušení zbytečných agend a duplicit. Bez skutečného auditu činnosti státní správy se rozumné a zároveň dostatečně razantní úspory zkrátka najít nedají.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vitbarta.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): Existují oprávněné obavy z bezpečnosti vakcíny

18:49 Maříková (SPD): Existují oprávněné obavy z bezpečnosti vakcíny

Projev na 72. schůzi Poslanecké sněmovny 3. prosince 2020 – interpelace premiéra Babiše k neochotě č…