Bárta: Kalouskovi sázka na naftu nevyšla. Rozpočet ochuzen o dvě miliardy

28.04.2013 13:04

Letošní státní závěrečný účet opět prokázal, že v České republice je příliš vysoká spotřební daň z nafty. Výběr ze spotřební daně z minerálních olejů (především benzín a nafta) poklesl o 2,2 mld. Kč. Potvrzuje se tak to, co říkají VV už dlouhou dobu – máme tu příliš vysokou spotřební daň, která navíc snižuje výnosy státního rozpočtu.

Bárta: Kalouskovi sázka na naftu nevyšla. Rozpočet ochuzen o dvě miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta
reklama
Logika je jednoduchá a platí především pro naftu. Podstatnou část poptávky po naftě tvoří kamionová přeprava. Ta má to specifikum, že je velmi často dálková a kamiony tak na své cestě projedou několika státy. Řidič si tak při tankování pochopitelně vybere ten stát, kde je nafta nejlevnější. Vzhledem k tomu, že v ČR je velmi vysoká spotřební daň, máme tu i vysokou cenu a tím dálkové kamiony u nás vůbec netankují. By co víc, české kamiony tankují v jiných státech.
 
 
Loni se na spotřební dani z minerálních olejů vybralo 78,8 mld. Kč. Oproti plánu se nevybralo víc než 4,5 mld. Kč a v porovnání s předchozím rokem kleslo inkaso daně o 2,2 mld. Kč.
 
Velmi vtipné, či spíše smutné, je zdůvodnění ze strany Ministerstva financí. Podle něho stojí za nevýběrem  vyšší nákup aut s naftovým motorem, které mají nižší spotřebu, nižší spotřeba motorů obecně a přechod na motory na LPG.
 
Nejsem sice odborník na motory, ale že by toto stálo za nevýběrem téměř 5 mld. Kč a to ještě za pouhých 12 měsíců, ale tomu opravdu nevěřím. Notabene když ve zdůvodnění není ani slovo o tom, že nižší výběr daně je dán tím, že se u nás nevyplatí tankovat a tankuje se zkrátka v zahraničí.
 
Zaseknutý Kalousek zkrátka nevidí. Ohledně snížení daně z nafty se chystáme podniknout ještě jeden velký průlom a mám zprávy, že by to nemusel být marný boj.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Vít Bárta

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KSČM chce pro důchodce víc

4:31 KSČM chce pro důchodce víc

Zvýšení důchodů o 300 Kč nad úroveň inflace, na kterém se dohodla vláda, je podle komunistů minimum.…