Bárta: Kalouskovi sázka na naftu nevyšla. Rozpočet ochuzen o dvě miliardy

28.4.2013 1:04 odp.

Letošní státní závěrečný účet opět prokázal, že v České republice je příliš vysoká spotřební daň z nafty. Výběr ze spotřební daně z minerálních olejů (především benzín a nafta) poklesl o 2,2 mld. Kč. Potvrzuje se tak to, co říkají VV už dlouhou dobu – máme tu příliš vysokou spotřební daň, která navíc snižuje výnosy státního rozpočtu.

Bárta: Kalouskovi sázka na naftu nevyšla. Rozpočet ochuzen o dvě miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta

Logika je jednoduchá a platí především pro naftu. Podstatnou část poptávky po naftě tvoří kamionová přeprava. Ta má to specifikum, že je velmi často dálková a kamiony tak na své cestě projedou několika státy. Řidič si tak při tankování pochopitelně vybere ten stát, kde je nafta nejlevnější. Vzhledem k tomu, že v ČR je velmi vysoká spotřební daň, máme tu i vysokou cenu a tím dálkové kamiony u nás vůbec netankují. By co víc, české kamiony tankují v jiných státech.
 
 
Loni se na spotřební dani z minerálních olejů vybralo 78,8 mld. Kč. Oproti plánu se nevybralo víc než 4,5 mld. Kč a v porovnání s předchozím rokem kleslo inkaso daně o 2,2 mld. Kč.
 
Velmi vtipné, či spíše smutné, je zdůvodnění ze strany Ministerstva financí. Podle něho stojí za nevýběrem  vyšší nákup aut s naftovým motorem, které mají nižší spotřebu, nižší spotřeba motorů obecně a přechod na motory na LPG.
 
Nejsem sice odborník na motory, ale že by toto stálo za nevýběrem téměř 5 mld. Kč a to ještě za pouhých 12 měsíců, ale tomu opravdu nevěřím. Notabene když ve zdůvodnění není ani slovo o tom, že nižší výběr daně je dán tím, že se u nás nevyplatí tankovat a tankuje se zkrátka v zahraničí.
 
Zaseknutý Kalousek zkrátka nevidí. Ohledně snížení daně z nafty se chystáme podniknout ještě jeden velký průlom a mám zprávy, že by to nemusel být marný boj.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Vít Bárta

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Je třeba volit někoho, ne proti někomu

17:46 Seďa (ČSSD): Je třeba volit někoho, ne proti někomu

Komentář na facebookovém profilu k vystoupení političek v Partii CNN Prima News.