Bárta: Ministr Drábek neprozradil, zda a kde na ministerstvu šetří

08.08.2012 15:41

Zhruba před měsícem a půl jsem se se svými poradci sešel nad rozpočtem Ministerstva práce a sociálních věcí. Je to rezort s nejvyšším rozpočtem.

Bárta: Ministr Drábek neprozradil, zda a kde na ministerstvu šetří
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vít Bárta

Pro rok 2012 má od sněmovny schváleno přes 504 mld. Kč. Z toho jde 373 mld. Kč na starobní důchody. To je položka, která se dá zásadně ovlivnit jen snížením důchodů – tak jak to předvádí současná vláda. Ovšem zbylých 130 miliard, které jdou na sociální dávky, podpory, sociální služby či na vlastní chod ministerstva je částka, jejíž výši může ministr Drábek velmi výrazně ovlivnit svým každodenním jednáním. Na ministerstvu se zavádí nové nákladné systémy, ministr má zefektivňovat provoz úřadu i vyplácení dávek. Jednotlivé rozpočtové položky se z roku na rok také mění o miliardy. Ať již dolů nebo nahoru. Nad některými z nich jsme si opravdu lámali hlavu. MPSV totiž opravdu relevantní informace o jednotlivých úsporách nevydává.

Rozhodl jsem se na ministra Drábka obrátit s písemnou poslaneckou interpelací a některé úspory si vyjasnit. Čekal jsem, jak se ministr rozepíše o opatřeních, které na ministerstvu dělá. Jak jeho úředníci řídí sociální systém a jak se aktivně hledají úspory především na větší adresnosti dávek a podpor a na provozu samotného ministerstva. Jaké však bylo mé rozčarování z odpovědi ministra. Nedozvěděl jsem se nic nového. Drábek jen rozepsal jednu rozpočtovou tabulku a vypsal legislativní změny. Nic co by vypovídalo o jeho skutečné práci na ministerstvu. V podstatě dal do rovnítka úspory a schválené zákony. To za celou dobu neudělal nic jiného, než že předložil pár sociálních zákonů?

Když jsem se v interpelaci ptal, proč rostou dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky pro zdravotně postižené, dostal jsem odpověď, že se navýšení na základě hlášení územních pracovišť očekávalo. Zajímavá odpověď na otázku proč se tak děje.

Dále jsem položil podotázku, jak ministerstvo provedlo škrty, které vláda schválila v březnu letošního roku. Tedy jen 4 měsíce po schválení státního rozpočtu v rámci úspor v letošním rozpočtu. Pro MPSV to znamenalo selektivní škrt 3,8 mld. Kč. Nešlo mi do hlavy, jak se v rezortu může jen tak během jednoho čtvrtletí najít taková částka. Rozpočet se přece musí sestavovat podle reálných odhadů. Odpověď ministra byla opět prostá, 3 miliardy se na sociální podpoře, nemocenském pojištění a podpoře v nezaměstnanosti ušetřily na základě aktualizace odhadů. Opět odpověď, která neříká vůbec nic. Žádná podrobná analýza.

Ministr Drábek je ve svém úřadu již dva roky. Za tu dobu stihnul zadat mnoho zakázek za miliardy do nových systémů nebo zavádění sociálních karet. Podle odpovědí MPSV se zdá, že se žádné zásadní úspory nenalezly. Odpověď vyznívá tak, že se jen čeká, jak vše dopadne. Copak se žádné aktivní kroky nedělají?

Drábkovi ale spát nedám, už nyní sepisujeme interpelaci další, která by měla konečně přimět ministra, aby odhalil, za co že byly utráceny státní miliardy a co vlastně na ministerstvu kromě pár zákonů udělal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Vít Bárta

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Bojujeme proti Parkinsonově nemoci

18:18 Ministryně Maláčová: Bojujeme proti Parkinsonově nemoci

Komentář na facebookovém profilu k boji proti Parkinsonově nemoci.