Bárta (VV): Hořký lék na španělskou nezaměstnanost

29.07.2012 20:20

Včera španělský statistický úřad zveřejnil počty nezaměstnaných. Ve druhém čtvrtletí vzrostla v pyrenejském státě nezaměstnanost na 24,6 % (!!!). A to je podle statistiků ještě dobrá zpráva, protože původně se očekávala nezaměstnanost ve výši 24,9 %.

Bárta (VV): Hořký lék na španělskou nezaměstnanost
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vít Bárta
reklama

Na co tato skutečnost poukazuje? Určitě minimálně na dvě věci. Za prvé ta zřejmější. Španělská ekonomika je v recesi. Letos OECD očekává pokles o 1,6 %. Příští rok o 0,8 %. Nicméně takový pokles ekonomické aktivity (který byť je velmi nepříjemný, není nijak katastrofický), nemůže být sám o sobě příčinou tak vysoké nezaměstnanosti.

Hlavní příčinou zástupu nezaměstnaných je druhá příčina, nevhodná pracovní legislativa. Ve Španělsku je velmi obtížné propustit zaměstnance. Různé druhy částečných úvazků lze využívat jen omezeně. Jaké je pak rozhodnutí zaměstnavatele o přijetí nové pracovní síly v době tak nejistého vývoje? Zcela jednoznačné: téměř za žádnou cenu nepřijímat nové zaměstnance, protože jejich propouštění je velice obtížné.

Španělské hospodářství se dostalo do situace, z které vede velmi bolestivá cesta. Podstatně omezit ochranu trhu práce a zásadně tak zakročit proti vysoké nezaměstnanosti. Avšak to, co občané nejvíce ocení právě v době krize, je jistota zaměstnání. Uzákonění takové jistoty, jak vidíme na příkladu Španělska, však vedlo k neúnosně vysoké nezaměstnanosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vitbarta.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Leoš Prokeš: Jednoznačně bych děti poslal do škol jako ty poslední

5:29 Leoš Prokeš: Jednoznačně bych děti poslal do škol jako ty poslední

Plaga uvedl, že děti musí dodržovat mezi žáky odstupy. Řekl také, že se školy otevřou najednou, ne p…