Bartošek: ÚOHS zrušil softwarovou zakázku na MPSV, která obešla výběrové řízení

25.10.2012 15:46

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, který se od počátku tohoto roku intenzivně věnuje podezřelým softwarovým zakázkám na Ministerstvu práce a sociálních věcí dnes uvítal první rozhodnutí antimonopolního úřadu (ÚOHS).

Bartošek: ÚOHS zrušil softwarovou zakázku na MPSV, která obešla výběrové řízení
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Tento úřad obdržel od různých subjektů ( i od KDU-ČSL) od počátku roku řadu stížností na netransparentní zakázky v mnohamiliardové výši, které proběhly při zadávání vývoje informačních systémů bez výběrového řízení. První z nich, stížnost SAS institute, úřad uzavřel s verdiktem: zakázka zrušena.

„Jsem rád, že navzdory různým peripetiím, kdy se úřad postupně orientoval ve složité problematice softwarových zakázek, došlo k průlomovému rozhodnutí,“ řekl dnes Jan Bartošek.„ Způsob, kterým na MPSV byly přidělovány zakázky na vývoj software v objemu miliardových částek, je doposud nepřekonanou formou otevřeného obcházení zákona o veřejných zakázkách. Za svou politickou praxi jsem nic podobného nezažil. Už od počátku roku jsem nabýval dojmu, že jde o kombinaci neznalosti základních postupů při vývoji software a kriminálního plánu směřujícího k vyvedení miliardových částek předem určeným dodavatelům. V tomto případě ale nešlo o podniky s anonymními akciemi, jako u software na výplatu dávek, nýbrž o renomovanou IBM.“

Na závěr Jan Bartošek kritizoval postup ČSSD, která jeho snahu o politické upozornění na podivné praktiky MPSV téměř půl roku ignorovala a po zatčení náměstka Šišky se nyní v médiích stylizuje do role hlavního subjektu boje proti těmto praktikám. „Nebýt občanských sdružení a různých nevládních organizací, nikdy by se o špinavostech ve veřejných zakázkách na MPSV nevědělo. Poděkování patří především Nadačnímu fondu proti korupci, Národní radě zdravotně postižených, sdružení INDOC a dalším, kteří odvedli svůj kus mravenčí trpělivé práce při studiu smluv, právních podkladů a sbírání důkazů o tom, jak nestydaté praktiky na MPSV probíhají. Byly to právě tyto organizace, které začaly bít na poplach a přiložily ruku k dílu při podávání různých trestních oznámení, podání na ÚOHS, Úřad pro ochranu osobních údajů, při lobování v poslanecké sněmovně, aby se politikové už kauzou začali konečně zabývat. V neposlední řadě zaslouží poděkování i Policie ČR a  Útvaru  pro odhalování korupce.  Jim patří uznání a mrzí mne, že média v této věci vždy vyhledají jen zástupce opozice, jako by snad ČSSD v té věci za celou dobu něco užitečného udělala,“ dodal Jan Bartošek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kdu.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítová (ANS): Proč vláda nezveřejní SKUTEČNOU důvodovou zprávu k Istanbulské úmluvě?

22:24 Vítová (ANS): Proč vláda nezveřejní SKUTEČNOU důvodovou zprávu k Istanbulské úmluvě?

Kolem Istanbulské úmluvy, která je úplně zásadním dokumentem měnícím koncept rozvoje celé společnost…