Březina (ČSSD): Primátor Svoboda ohrožuje dostavbu Blanky

29.01.2013 21:53

Výstavba a financování tunelového komplexu Blanka je v současné době provázena řadou kontroverzí.

Březina (ČSSD): Primátor Svoboda ohrožuje dostavbu Blanky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Březina
reklama

Zásadním způsobem k tomu přispívá netransparentní a nekompetentní přístup primátora Svobody k vypořádání závazků hlavního města, které z této strategické investice vyplývají. Sociální demokraté se obávají, že přetrvávající neprůhledný způsob rozhodování může ohrozit pokračování výstavby tunelového komplexu a poškodit město i Pražany.  

Na dnešní tiskové konferenci vyjádřil Karel Březina, zastupitel za ČSSD a člen Výboru pro dopravu Zastupitelstva hl. m. Prahy, znepokojení nad způsobem, jakým primátor Svoboda přistupuje k dostavbě tunelového komplexu Blanka. Do listopadu 2011 byla snaha o řádné informování Zastupitelstva hl. m. Prahy i veřejnosti o všech zásadních rozhodnutích, které s investicí souvisely. Vznikem koalice ODS a TOP 09 se však situace radikálně změnila. Primátor nejenom, že obchází Zastupitelstvo hl. m. Prahy, ale důležitá rozhodnutí nepředkládá ani svým kolegům v Radě hl. m. Prahy. V květnu 2012 tak ředitel Odboru městského investora podepsal na pokyn primátora dodatky ke smlouvě se zhotovitelem stavby, aniž by byly projednány v Radě hl. m. Prahy. „Jelikož většina materiálů předkládaných primátorem je neveřejná, nemáme možnost se s jejich obsahem seznámit. Přitom jde o zásadní záležitosti, které mohou vést k prodražení stavby nebo k posunutí termínu spuštění zkušebního provozu. Jsem přesvědčen, že tyto informace by měly být dány k dispozici zastupitelům i veřejnosti,“ řekl Karel Březina.

Především laxní přístup primátora Svobody a Odboru městského investora, na jehož činnost primátor dohlíží, k financování výstavby může vyústit v zásadní komplikace pro další pokračování výstavby. Podle dostupných informací totiž nedochází od května 2012 k proplácení faktur. V prosinci 2012 tak dluh vůči dodavatelům činil 1,5 miliardy Kč. „Je zřejmé, že primátor Svoboda si neví s celou záležitostí rady. Vytváří tak riziko, že dojde k zastavení a zakonzervování stavby, které samo o sobě bude stát město dalších 600 milionů korun. Hlavnímu městu také hrozí sankce za pozdní úhradu vystavených faktur,“  sdělil Karel Březina. Odpovědí na situaci, kterou současné vedení magistrátu v uplynulém roce vytvořilo, má být poskytnutí společnosti Metrostav zálohy v celkové částce 2,5 miliard korun. Návrh na toto řešení byl předložen primátorem Svobodou Radě hl. m. Prahy, která jej 18.12.2012 odsouhlasila. „Vyplacením zálohy v takovéto výši se Rada vystavuje riziku, že poruší zákon o veřejných zakázkách. Nelze také vyloučit, že záloha může být považována za zakázanou veřejnou podporu. Místo rychlého vyřešení problému, který je v tuto chvíli především na straně Odboru městského investora, jenž není schopen kontrolovat Metrostavem vystavené faktury a proplácet je, vytváří koalice riskantní finanční schéma, které může hlavní město pouze poškodit,“ zdůraznil Karel Březina. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ČSSD
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Nenechte se odradit nejrůznějšími lobbisty

9:45 Prezident Zeman: Nenechte se odradit nejrůznějšími lobbisty

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže