Bublan: Není hladovka jako hladovka

22.12.2012 11:10 | Zprávy
autor: cssd.cz

Při sledování aktivit některých jihočeských studentů, spojených s vyhlášením jednodenní hladovky jsem si vybavil dobu již dávno minulou, kdy jsme také drželi různé protestní hladovky vedeni snahou něco změnit, upozornit a snad i vyburcovat svědomí těch ostatních.

Bublan: Není hladovka jako hladovka
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Bublan

Nicméně zamyšlení nad tím, co bylo a nad tím, co se odvíjí nyní mne vede ke srovnání a konstatování, že není hladovka jako hladovka.

Za prvé je nutno říci, že jednodenní hladovka je pouhý symbolický akt a z pohledu nějaké oběti je to jenom brnkačka, která se dá lehce vydržet a člověka nijak silně nezasáhne. Jednodenní půst doporučují někdy i lékaři a také např. vyznavači jógy, nebo zenu. Teprve druhý den člověk pocítí skutečný hlad, menší výkonost, nervozitu a slabost.

To však nemusí být tak důležité, důležitější je podstata toho konání a smysl tohoto projevu. Hladovka, nebo-li půst má původ snad ve všech náboženstvích a je projevem určité oběti pro dobrou věc. Lidé se postili, aby se tak trochu očistili od svých nedokonalostí, zamysleli se nad tím, co je hodnotnější a spojili tento projev také s modlitbou za dobrou věc. Současná křesťanská nauka dokonce říká, že postní projev by měl být spojen s nějakým altruistickým skutkem, není opravdové dobrovolně hladovět, abych ušetřil nějaké peníze, za které si koupím hezké šaty, ale je opravdové ušetřené peníze darovat někomu, kdo to potřebuje a komu tím pomohu a udělám trochu radosti. Nevšiml jsem si, že by studenti spojili svůj protest s nějakou podobnou dobročinnou akcí. Hladovka či půst by neměl být nějakým sebemrskačstvím, ale skutkem, který přináší kousek dobra.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

19:02 Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…