ČLK: Lékaři, vytrvejte v akci. Vyzýváme k dalšímu jednání

05.02.2011 17:00

Česká lékařská komora plně podporuje akci „Děkujeme, odcházíme" a vyzývá všechny lékaře, aby tuto akci účinnými prostředky aktivně podpořili.

ČLK: Lékaři, vytrvejte v akci. Vyzýváme k dalšímu jednání

Skutečnou příčinou lékařských protestů je neochota politiků řešit kumulující se problémy českého zdravotnictví. Požadavky nemocničních lékařů na zvýšení platů, omezení množství přesčasové práce, změny v systému vzdělávání lékařů, omezení korupce a zahájení opravdové reformy zdravotnictví ve spolupráci s Českou lékařskou komorou jsou oprávněné. Akce „Děkujeme, odcházíme"  je nejsilnějším proreformním hnutím v českém zdravotnictví za uplynulých 20 let a má obrovský protikorupční potenciál.

Cílem akce „Děkujeme, odcházíme" není přinutit lékaře k emigraci, ale zlepšit jejich ekonomické a pracovní podmínky tak, aby naopak neměli důvod z České republiky odcházet a aby se tedy zastavila personální devastace českého zdravotnictví, která ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro pacienty.

ČLK odsuzuje štvavou kampaň vedenou proti lékařům některými politiky a některými sdělovacími prostředky.

ČLK děkuje za podporu, kterou českým lékařům v uplynulých dnech vyjádřily a dále vyjadřují evropské lékařské organizace - komory, asociace i odbory.

ČLK děkuje jménem svých členů desetitisícům občanů, kteří protestujícím lékařům vyjadřují podporu.

Představenstvo ČLK oceňuje postoj členů Vědecké rady ČLK i jednotlivých odborných společností a žádá také ostatní lékařské organizace a kapacity, aby se veřejně připojily k obraně profesních práv a důstojnosti celého lékařského stavu.

Představenstvo ČLK nemůže doporučit lékařům, aby přijali nabídku ministra Hegera z 3.2.2011, neboť tato neobsahuje žádné záruky, že dojde ke:
- Zvýšení platů všech lékařů
- Omezení rozsahu přesčasové práce
- Nápravě systému specializačního vzdělávání lékařů
- Skutečné reformě českého zdravotnictví, která bude ku prospěchu pacientů i zdravotníků
- Účinnému boji proti korupci

ČLK plně podporuje požadavek lékařských odborů, aby se tarifní plat lékařů za základní pracovní dobu pohyboval v rozmezí 1,5-3 násobku průměrné mzdy v ČR, a to v závislosti na kvalifikaci a praxi lékaře. Práce ve zdravotnictví je prací týmovou a podhodnoceni jsou všichni zdravotníci, proto ČLK požaduje, aby od příštího roku začala platit speciální mzdová norma pro zdravotníky, která zajistí zvýšení tarifní platů všem zdravotníkům.

ČLK upozorňuje lékaře na právní rizika spojená se zajišťováním lékařské péče, která by nebyla v souladu s postupy lege artis nebo tam, kde by nebyl zajištěn náležitý odborný dohled nad lékaři bez specializované způsobilosti v nemocnicích, které nebudou disponovat, nebo již dnes nedisponují, dostatečným počtem patřičně kvalifikovaného zdravotnického personálu.

ČLK vyzývá lékaře, aby důsledně dodržovali zákoník práce i Evropskou směrnici o pracovní době a dbali ve zvýšené míře na bezpečnost pacientů. Přepracovaní lékaři častěji chybují, přičemž za tato pochybení zůstávají právně odpovědní.

Představenstvo ČLK oceňuje vstřícný postoj zástupců LOK-SČL, kteří v jednáních s Ministerstvem zdravotnictví dokázali velkoryse nadřazovat zájmy pacientů nad prospěchem svých členů - lékařů a ustoupit z velké části svých požadavků. Příčinou krachu dosavadních jednání mezi lékaři a státem je naopak dosud nepochopitelně neústupný postoj Ministerstva zdravotnictví. Představenstvo ČLK považuje dosavadní postup prezidenta ČLK při jednáních s politickou reprezentací za konstruktivní a správný. ČLK je ze zákona povinna hájit profesní zájmy všech svých členů i kvalitu lékařské péče.

ČLK varuje, že bez dohody s protestujícími lékaři velmi pravděpodobně nebude možné od 1. 3. 2011 zajistit dostupnost ani akutní lékařské péče, což může mít katastrofální důsledky. 

Představenstvo ČLK vyzývá obě strany, tedy Ministerstvo zdravotnictví i LOK-SČL, aby se v zájmu občanů urychleně vrátily k jednacímu stolu a i nadále nabízí roli prostředníka.

Přijato jednomyslně 19 přítomnými členy představenstva ČLK dne 5.2.2011

Sledujeme téma Exodus lékařů

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČLK

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

7:00 Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

Přepis pravidelného 'Čau lidi', který pronesl premiér České republiky Andrej Babiš.