ČSSD: Praha schovává třetinové zvýšení nájmů za netransparentní slevy

18.07.2012 8:49 | Zprávy
autor: ČSSD

Rada hlavního města Prahy na úterním jednání vytáhla z rukávu další ze svých „překvapení“, tentokrát pro nájemníky městských bytů. Schválila totiž návrh jednostranného zvýšení nájemného u bytů v domech v podílovém spoluvlastnictví hl. m. Prahy. Toto výrazné zvýšení nájemného se dotkne zhruba 50 procent městských bytů.

ČSSD: Praha schovává třetinové zvýšení nájmů za netransparentní slevy
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Návrh počítá s tím, že maximální možné nájemné se ze současného rozmezí 72,75 až 110,44 Kč za metr čtvereční zvedne až na 89,57 až 147,91 Kč za metr. Kompenzaci tohoto navýšení má představovat jakási „sleva“, která sníží nájemné na současnou hodnotu. Ta však může být kdykoliv v budoucnu zrušena. ČSSD s tímto návrhem na zvýšení nájemného, které není podloženo žádnými ekonomickými propočty ospravedlňujícími nutnost zvyšování, zásadně nesouhlasí. Navíc zvyšování nájemného považuje za psychickou nátlakovou metodu, která má občany přinutit k zakoupení svých bytů v plánované privatizaci. Tomu nasvědčuje fakt, že z 5 761 bytů, jichž se schválený materiál týká, je k privatizaci určeno 3 855.

V Praze možnost jednostranné manipulace s nájemným končí k 31. 12. 2012 a případná změna nájmu musí být obyvatelům oznámena nejpozději do konce srpna 2012. Z toho je patrné, že tak Rada činí v posledním možném termínu. „Považuji tento postup za jistou formu obcházení ducha zákona č. 150/2009 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného. Sleva představuje krátkodobé řešení, které nájemníky nechává v nejistotě, kdy jim bude nájem zvýšen až na maximum. Zároveň z návrhu není vůbec jasné, jakou formou a komu budou slevy udělovány. Pravděpodobně půjde o účelové slevy dle polohy a kvality bytu,“ komentuje rozhodnutí Rady Roman Petrus, člen Zastupitelstva hl. m. Prahy za ČSSD.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Euro? Opilý řidič autobusu z Bruselu

4:32 Rajchl (PRO): Euro? Opilý řidič autobusu z Bruselu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k euru.