Chládek (ČSSD): Plošné testování žáků 5. a 9. tříd je nepřipravené

22. 11. 2011 17:14

Sociální demokracie vnímá plán ministra školství Josefa Dobeše na plošné testování žáků a žákyň 5. a 9. tříd základních škol jako velmi chaotický projekt s nejasnou vizí, cílem a financováním.

Chládek (ČSSD): Plošné testování žáků 5. a 9. tříd je nepřipravené
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek
reklama

Musím přiznat, že dnešní tiskovou konferencí vnesl ministr Dobeš do celé věci více otazníků, nežli odpovědí. 

Žáci, žákyně, pedagogové, ale i celá odborná veřejnost tak stále marně čeká na jasnou odpověď, k čemu vlastně budou tyto testy na základních školách sloužit. Zda to bude pouze k poskytnutí zpětné vazby nebo ke zpracovávání kvalitativních žebříčků škol? Zda nedojde k faktické kastaci dětí, jak ji navrhl ministrův poradce Václav Klaus ml. a vůči které se Josef Dobeš nijak neohradil, naopak ji přivítal?

Jako stínový ministr školství proto důrazně varuji, že pokud se testování bude odrážet do jakýchkoli veřejných žebříčků, které budou spojeny i s financováním škol, stane se to, co ukazují zkušenosti ze zahraničí: testované předměty jsou vyzdvihovány zcela na úkor ostatních - netestovaných předmětů. Děti budou sice umět pracovat s testy všeho druhu, nicméně kvalitu jejich vzdělání to nijak nezvedne. Je to jako s testy IQ - čím častěji test opakujete, tím „vyšší" IQ máte, v žádném případě to ale neznamená, že jste fakticky chytřejší.

Vzhledem ke zkušenostem s více než ročním působením ministra Dobeše se však obávám druhé varianty - tedy, že se testování stane prostředkem ke kastaci dětí a „buzeraci" jednotlivých škol. Zkušenosti totiž hovoří za vše - v případě státní maturity totiž také Josef Dobeš nejdříve říkal, že se bude jednat pouze o zpětnou vazbu, aby následně s velkou pompou představil žebříček „kvality" škol, jehož ministerská interpretace vykazovala velké nedostatky a manipulace. 

Jako stínový ministr školství proto vyjadřuji hluboké obavy z nového projektu ministra Dobeše, který opětovně vykazuje vážné nedostatky a nese s sebou velká rizika pro oblast českého školství. ČSSD není proti způsobu testování, které budou sloužit coby zpětná vazbou. Je pro nás ale nepřípustné, aby se toto testování zvrhlo v podivnou kastaci dětí již v 5. třídě tak, jak ministrovi doporučoval Václav Klaus ml.  

Marcel Chládek, stínový ministr školství za ČSSD

Dále čtěte:
Dobeš a Klaus ml. uvádí: Testy na ZŠ ukáží, kdo má na gymnázium
Chládek (ČSSD): Pane ministře Dobeši, přestaňte porušovat zákon

##PROFIL 39## Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marcel Chládek

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Samozřejmě že to byl odporný a zcela nepřijatelný teroristický akt

17:36 Premiér Babiš: Samozřejmě že to byl odporný a zcela nepřijatelný teroristický akt

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 20. dubna. Informace vlády k událostem ve Vrběticích v roce…