Cikl (ČSSD): Je skutečně nejnižší nabídka i nejlevnější variantou?

24.05.2013 14:23 | Zprávy

Obecná podezření, zejména u velkých státních zakázek z posledních let, že dochází k jejich „předražování“, spustila požadavek odpovědných osob věnovat se tomuto tématu. Je jistě správné nevynakládat z veřejných rozpočtů na potřebné zakázky více, než je nutné.

Cikl (ČSSD): Je skutečně nejnižší nabídka i nejlevnější variantou?
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Práce a dodávky totiž zajišťují specializované firmy, což jsou ekonomické subjekty, od nichž stát na základě zákonů, vyhlášek a nařízení požaduje dodržování určitých pravidel. Současně vedení těchto firem by mělo dbát na dlouhodobý rozvoj jimi řízených podniků, který se týká především kvality lidských zdrojů, reprodukce majetku, tvorby zisku a tím odvod daně z příjmu do státního rozpočtu apod. Všichni dobře víme, že finanční krize od roku 2008 postihla u nás snad nejvíce stavebnictví, v němž zatím za posledních pět let k oživení nedošlo.

Často tleskáme až o třicet i více procent nižším nabídkovým cenám, aniž bychom si uvědomili, kde se nakonec tento kruh může uzavřít. Bohužel, snaha vedení některých stavebních podniků o přežití za každou cenu, vede nezřídka k podávání nereálně nízkých nabídek ve veřejných soutěžích. Kdo se trochu vyzná v cenotvorbě, ví, že do ceny je třeba započítat kromě nákupu materiálu, výplaty a zdanění mezd, úhrad za energie také náklady například na ekologickou likvidaci odpadů, na reprodukci (obnovu) vlastního majetku firem – zejména strojů a zařízení a také na již zmíněný přiměřený zisk.

Myslím, že nikdo nechce, aby nedostatek zdrojů obcházely stavební firmy například tím, že budou vytvářet černé skládky, což by jejich likvidací bylo jen dalším zatížením veřejných rozpočtů. Není jistě zájmem společnosti, aby pracovníci ve stavebnictví pobírali jen minimální mzdy, nebo aby podniky za tyto pracovníky neodváděly do systému sociální a zdravotní pojištění. Pravděpodobně nikdo z veřejných, ale i soukromých zadavatelů prací nechce, aby se stavělo nekvalitně, například díky tomu, že dodavatelé nakoupí z důvodu nedostatku zdrojů méně kvalitní a necertifikované materiály. Že si stavební firmy najmou a zaměstnají na kvalifikované práce nekvalifikované pracovníky. Nebo že nebudou dodržovat potřebné technologické postupy, případně, že požadavky stanovené projektovou dokumentací rovnou ošidí. To jsou všechno věci, které na počátku mohou velmi snížit cenu zakázky, ale v důsledku jí zadavateli pěkně prodražit. Nadarmo se neříká, že kdo není bohatý, nemůže si dovolit kupovat laciné věci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Cikl - profil

Mír

Dobrý den, myslíte si, že je reálné, že válka skončí mírem a Ukrajina nepřijde o žádnou část svého území? Bylo by to tak správně, ale není to nereálné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Fialův režim maskovaný demokracií

4:31 Klán (KSČM): Fialův režim maskovaný demokracií

Kauza bitcoinů vrhá stín na vládní kruhy a bezpečnostní složky.