Derner (KDU-ČSL): Tajnosti kolem hradecké dálnice

17. 9. 2012 14:23

K majetkovým problémům, které provází výstavbu hradecké dálnice, se přidaly ještě další. Již provedený úsek vykázal značné zvlnění povrchu, stal se nebezpečným a v současné době je rekonstruován.

Derner (KDU-ČSL): Tajnosti kolem hradecké dálnice
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Přes výslovné ujištění ředitele ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic ČR), že veškeré náklady bude hradit dodavatel v rámci záručních oprav, došlo k tomu, že polovinu nákladů cca ve výši 40 milionů Kč hradí stát. Tyto značné výdaje jsou ze strany ŘSD zdůvodněny znaleckým posudkem zpracovaným ČVUT.

Do velmi podivného světla staví celou záležitost fakt, že ŘSD odmítá posudek zveřejnit. Odvolává se na autorská práva zpracovatele.

Toto jednání považuji za nepřijatelné. Je v naprostém rozporu s princem veřejné kontroly nad veřejnými financemi. Je-li v tomto případě spoluúčast státu na hrazení reklamačních závad oprávněná, je třeba znát konkrétní příčiny či chyby, které se při projektování či zadávání stavby staly, aby nebyly při dalších veřejných zakázkách opakovány. Zveřejnění všech okolností, které vedly ŘSD k těmto mimořádným výdajům, je tedy bytostným zájmem všech veřejných zadavatelů.

Ze zkušenosti však lze spíše usoudit na to, že utajování okolností této mimořádné platby svědčí o špatném svědomí odpovědných činitelů na ŘSD. Proto je nezbytně nutné, aby kauza utajování znaleckého posudku byla dotažena do úplného konce, tj. zveřejnění posudku a všech důvodů, které vedly ke zbytečnému vynaložení 40 mil. Kč z peněz daňových poplatníků. Proto jsem požádal děkanku stavební fakulty ČVUT o zveřejnění posudku. Budu nadále vymáhat na ŘSD i zveřejnění důvodů, na základě kterých bylo těchto 40 mil. Kč vyplaceno i jména osob odpovědných za přijatá rozhodnutí v této věci.

Vladimír Derner

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vladimír Derner - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TOP 09: Nezávislost České televize musíme bránit

14:09 TOP 09: Nezávislost České televize musíme bránit

Sněmovna projednala výroční zprávy České televize. TOP 09 pokládá nezávislá veřejnoprávní média za j…