Irsko bylo od 90. let nazýváno keltským tygrem. Jeho ekonomika se do roku 2007 vyvíjela vysokými tempy a spolu s tím rostla i životní úroveň jeho obyvatel. Ještě před pádem americké Lehman Bros, v létě 2008, však začala silná recese. Vzhledem k úzkému propojení na banky v USA zasáhla tamější finanční krize Irsko jako vůbec první zemi v EU.
Za období 2008-2010 propadl irský HDP o 12,2 %. V době, kdy se pod dluhy hroutí Řecko a v nebezpečné krizi se potácí zejména Itálie, se Irsko ale začíná vzpamatovávat a oficiální prognózy na nejbližší období ukazují zlepšení. Mají Irové recept na krizi a nebo jde o předčasný optimismus?
Při příchodu krize v roce 2008 vládla v Irsku pravozelená koalice složená z historické republikánské strany Fianna Fáíl (její název v gaelštině znamená „vojáci osudu"), dále z liberálnějších Progresive Democrats a ekologicky zaměřené Green Party. Tato vláda neprodleně přijala pětiletý protikrizový program a v jeho rámci poskytl stát irským bankám garance v rozsahu desítek miliard. Přesto v roce 2009 klesl irský HDP o -7,6 % a finanční sektor země prakticky kolaboval. V roce 2010 činila ztráta bankovního sektoru přes 30 miliard eur a zemi začal hrozit státní bankrot..
Koncem roku 2010 požádalo Irsko MMF a EU o finanční pomoc jak pro kapitalizaci bank, tak pro stabilizaci svého státního rozpočtu. MMF uvolnil objem 22,5 mld. eur a EU poskytlo celkem přes 40 mld. eur. Za úspěch Irové považují, že se zrušila z půjček úroková přirážka 2,9 % a platí normální úrok. Také se prodloužila délka splatnosti na 30 let. Není proto asi divu, že irský parlament nedávno ratifikoval úpravu smlouvy EU o tzv. eurovalu, tedy o fungování nového systému finanční stability.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo
Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…
- 16:21 Kalousek: Tenhle “kulatý čtverec” vstoupí do dějin
- 15:14 Šichtařová (Svobodní): Emisní povolenky nejsou jediný průšvih
- 14:07 David (SPD): Evropská unie je vedena zločinci s podporou idiotů
- 13:09 Mašek (ANO): Hrozby zvenku kryjí svinčík uvnitř
- 12:12 Premiér Fiala: ČR a Británie posílí spolupráci v jaderné energetice