Dolejš (KSČM): Keltský tygr - zklamání či nová naděje?

17.11.2011 5:28 | Zprávy

Komentář poslance Parlamentu ČR a stínového ministra KSČM pro resort financí Jiřího Dolejše k ekonomickému vývoji v Irsku.

Dolejš (KSČM): Keltský tygr - zklamání či nová naděje?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Irsko bylo od 90. let nazýváno keltským tygrem. Jeho ekonomika se do roku 2007 vyvíjela vysokými tempy a spolu s tím rostla i životní úroveň jeho obyvatel. Ještě před pádem americké Lehman Bros, v létě 2008, však začala silná recese. Vzhledem k úzkému propojení na banky v USA zasáhla tamější finanční krize Irsko jako vůbec první zemi v EU.

Za období 2008-2010 propadl irský HDP o 12,2 %. V době, kdy se pod dluhy hroutí Řecko a v nebezpečné krizi se potácí zejména Itálie, se Irsko ale začíná vzpamatovávat a oficiální prognózy na nejbližší období ukazují zlepšení. Mají Irové recept na krizi a nebo jde o předčasný optimismus?

Při příchodu krize v roce 2008 vládla v Irsku pravozelená koalice složená z historické republikánské strany Fianna Fáíl (její název v gaelštině znamená „vojáci osudu"), dále z liberálnějších Progresive Democrats a ekologicky zaměřené Green Party. Tato vláda neprodleně přijala pětiletý protikrizový program a v jeho rámci poskytl stát irským bankám garance v rozsahu desítek miliard. Přesto v  roce 2009 klesl irský HDP o -7,6 % a finanční sektor země prakticky kolaboval. V roce 2010 činila ztráta bankovního sektoru přes 30 miliard eur a zemi začal hrozit státní bankrot..

Koncem roku 2010 požádalo Irsko MMF a EU o finanční pomoc jak pro kapitalizaci bank, tak pro stabilizaci svého státního rozpočtu. MMF uvolnil objem 22,5 mld. eur a EU poskytlo celkem přes 40 mld. eur. Za úspěch Irové považují, že se zrušila z půjček úroková přirážka 2,9 % a platí normální úrok. Také se prodloužila délka splatnosti na 30 let. Není proto asi divu, že irský parlament nedávno ratifikoval úpravu smlouvy EU o tzv. eurovalu, tedy o fungování nového systému finanční stability.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…