Dolejš (KSČM): Nadnárodnímu kapitálu se nelze z národní úrovně bránit

25.11.2012 22:40

V situaci kdy Evropa garanční systém potřebuje a česká reprezentace zná pouze ANO nebo NE, tak se nedivte že nechceme být ani v jednom z táborů.

Dolejš (KSČM): Nadnárodnímu kapitálu se nelze z národní úrovně bránit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš
reklama

Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) reaguje na myšlenku jednoho z čtenářů serveru ParlamentníListy.cz

Dotaz

Pane Dolejši, s postupem času čím dál více docházím k názoru, že KSČM je snad již jediná strana, která to s touto zbídačelou a rozkradenou zemí myslí dobře, ale vysvětlete mi, proč poslanci KSČM nehlasovali proti přijetí zákona o přístupu do ESM? Vím že jste se zdrželi hlasování, ale to je málo, nebyl to pouhý alibismus?Důsledky budou pro tento stát fatální! Vůbec by mne zajímal váš postoj k současné EU, Často zaznívají názory, že současná Evropa směřuje doleva, ale já myslím, že je to rafinovaně zamaskovaný fašismus a zájmy globálního velkého kapitálu.

Odpověď:

Ano, je to málo - problém je v tom, že zatím bohužel neexistuje silná evropská levice, která by měla svou jasnou představu o dotváření evropských garančních systémů a sílu na to tyto představy prosadit.

V situaci kdy Evropa garanční systém potřebuje a česká reprezentace zná pouze ANO nebo NE, tak se nedivte že nechceme být ani v jednom z táborů. Bojovat proti myšlence ESM je nesmysl, to by byl krátkozraký populismus. Každý útvar, tedy i EU nějaký podobný systém potřebuje.  Máte obavy z evropského kapitálu, ale nadnárodní kapitál je mimo Evropu ještě méně svázán a určitě ho netrápí nějaké české zájmy.

Nadnárodnímu kapitálu se nelze z národní úrovně bránit. Takže dobrá společná pravidla pro Evropu jsou opravdu žádoucí a výzva pro levici. Zároveň ale při jednání o nich nebyl dostatečně projednána symetrie ekonomické odpovědnosti členských zemí EU, odpovědnost států a soukromého bankovního sektoru a tedy i prevence toho, že při fungování tohoto systému nebudou doplácet jedni na druhé.

Takže spíše než alibi úkol do budoucna, kterému bychom si neměli uzavřít dveře..

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Dolejš - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Martínek (Piráti): Obávám se, že se přijetím vytvoří zákon, který bude většina porušovat

13:34 Martínek (Piráti): Obávám se, že se přijetím vytvoří zákon, který bude většina porušovat

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny dne 14. 4. 2021 k návrhu poslance Petra Dolínka na vydání z…