Doležal (VV): Má David Rath i v Milovicích svého „vinaře“?

30.05.2012 16:11

Středočeské Věci veřejné podaly v souvislosti s kauzou exhejtmana Ratha orgánům činným v trestním řízení podnět na prošetření dalšího možného korupčního jednání. Toho se vedení hejtmanství mohlo dopustit v souvislosti s výběrovým řízením na pronájem areálu bývalého vojenského letiště v Milovicích.

Doležal (VV): Má David Rath i v Milovicích svého „vinaře“?
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Na netransparentní výběrové řízení a problematický dodatek smlouvy o pronájmu letiště Boží dar v Milovicích upozorňovaly středočeské Věci veřejné už před dvěma lety. „Máme podezření, že se korupčního jednání dopustil bývalý hejtman Rath spolu se svým náměstkem Marcelem Chládkem v souvislosti se záměrem kraje zrevitalizovat území po odchodu sovětských vojsk. Problém vidíme v tom, že na čtyřicet let pronajali areál firmě, která v něm plánovala postavit  footovoltaickou elektrárnu a vznikla nejspíš jen za tímto účelem pouhých pár měsíců před ukončením veřejné soutěže,“ uvádí předseda středočeské Krajské rady VV Zdeněk Půlpán.

Regionální Věci veřejné se tehdy pokusily uspořádat referendum, ve kterém se občané Milovic mohli vyjádřit k tomu, zda s takovým záměrem souhlasí. Týden před konáním referenda pak lidé ve svých schránkách našli dopis od hejtmana Davida Ratha. „V něm lidem pohrozil, že pokud se postaví proti záměru vítězné firmy, zváží, zda neoživí nápad v tomto prostoru zbudovat dopravní letiště,“ vzpomíná člen Krajské rady VV Jiří Doležal s tím, že eminentní zájem kraje o využití areálu byl podezřelý i Transparency International.

Z velkolepých „slunečních“ plánů nakonec sešlo. Na tom by kvůli dodatečnému zdanění fotovoltaického byznysu nebylo nic překvapivého. Podivný je fakt, že i když hejtmanství mohlo odstoupit od smlouvy, kterou uzavřelo s vítězem tendru, a mohlo vypsat novou veřejnou soutěž, nic z toho neudělalo.  Místo toho uzavřelo dodatek k původní smlouvě, ve kterém se firma zavazuje, že na bývalém letišti vybuduje v souladu s územním plánem jiné stavby, ať už k bydlení nebo komerčního charakteru. „Nic z toho se ale neobejde bez změny územního plánu a také vlastnických vztahů pozemků. Přes povinnost zveřejnit smlouvy se s téměř pravidelnou zvyklostí neděje, a tak vše budí podezření a spekulace. Budou se zde stavět domy či skladové haly na pronajatých pozemcích od Středočeského kraje?,“ ptají se Zdeněk Půlpán a Jiří Doležal a dodávají, že podle regionálních VV by nejlepším řešením bylo vypsání nového, transparentní výběrového řízení, ve kterém hejtmanství vybere firmu s jasnou vlastnickou strukturu a podnikatelskou vizí, jak bývalé letiště revitalizovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Veciverejne.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Rabas: Hodně důvodů k distancování se od olympiády v Číně

22:33 Senátor Rabas: Hodně důvodů k distancování se od olympiády v Číně

Komentář na facebookovém profilu k Olympijským hrám v Číně.