Dušek: Za cenou potravin je cizí konkurence i špatné podmínky pro zemědělce

16.04.2013 18:01

Potraviny v České republice jsou stále dražší. A mnohem víc za ně utratíme i v budoucnu. Přitom v okolních státech Evropské unie ceny potravin tak rychle nerostou. Zatímco naši spotřebitelé platí až od 30 % procent vyšší ceny než v roce 2005, lidé z okolních zemí EU připlácí jen o 25 procent více.

Dušek: Za cenou potravin je cizí konkurence i špatné podmínky pro zemědělce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto
reklama

Příčin má nepříznivý vývoj hned několik. Může za to zvýšení DPH u potravin, ale i skutečnost že českým producentům konkurují dovozci potravin z evropských zemí, zejména pak z Polska a Německa.

„Odpovědnost za to má předcházející pravicová a současná vláda, která zvedla DPH u potravin o 10%. Dalším důvodem je, že Česká republika ztrácí potravinovou soběstačnost,“ říká Robert Dušek, člen Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu.

Podle Duška za to může i skutečnost, že zemědělcům od našeho vstupu do EU stouply náklady o cca 25 procent, ale zaplaceno dostávají jen o 11 procent více.

Nepříznivý vývoj dokládají i konkrétní čísla. Zatímco v roce 2000 činil dovoz potravin 39,7 mld. Kč, v roce 2012 to bylo 122,9 mld. Kč. A tempo dovozu potravin ze zahraničí nadále roste.

„Z hlediska vlivu na ceny českých potravin se ukazuje, že domácí levnější producenti potravin jsou vytlačováni z našeho trhu, protože někteří producenti z EU mají vyšší dotace,“ poukazuje poslanec Dušek na další z důvodů nelichotivého vývoje. 

To má negativní dopad i na další oblasti zemědělství. Například za uvedené období se snížil počet chovného skotu o 15 %, u prasat dokonce o 53 procent a drůbeže o 31 %.  A co je nejhorší, zaniklo 30 procent pracovních míst v sektoru, což představuje přibližně 80 tisíc lidí, kteří přišli o obživu.

„Pokud se situace v potravinové soběstačnosti, zejména pak v oblasti dovozu masa a masných výrobků nezmění, musíme předpokládat další výrazný nárůst cen potravin v ČR ve srovnání s průměrem v EU. Je potřeba hledat řešení ve snížení DPH u základních potravin a v českém státním rozpočtu zajistit dostatečné prostředky, aby čeští zemědělci měli stejné podmínky jako zemědělci v sousedních státech EU,“ zdůrazňuje Robert Dušek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: cssd.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Procházka (ANO): Vedení obvodu si připomnělo 171 let od narození TGM

10:46 Procházka (ANO): Vedení obvodu si připomnělo 171 let od narození TGM

Před 171 lety se 7. března narodil Tomáš Garrigue Masaryk, první prezident Československé republiky.…