Filip (KSČM): Klaus uznal, že došlo ke zhoršení situace v ekonomice i společnosti

02.01.2013 18:00

K novoročnímu projevu prezidenta Václava Klause

Filip (KSČM): Klaus uznal, že došlo ke zhoršení situace v ekonomice i společnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Jako jediný pozitivní moment projevu prezidenta vnímám, že uznal fakt, že v druhém volebním období výkonu jeho funkce došlo ke zhoršení celkové ekonomické situace i situace ve společnosti. Příčiny však hledá chybně především ve špatné atmosféře ve společnosti a viní opozici, že ji záměrně vyvolává. Přitom zapomíná, že to je právě vládní koalice, která ty „hluboké příkopy“ kope.

Sám také nenabízí žádné řešení. Z odkazu na tradiční hodnoty je možné podpořit větší úctu k práci, která v prostředí plném korupce opravdu chybí. Samotné výzvy k solidaritě totiž žádným řešením samy o sobě nejsou. Naopak, tento prezidentův odkaz navozuje různé otázky – například na míru solidarity nejbohatších s chudými, na to, jak mají usilovně pracovat lidé, kteří marně hledají práci atd.

Tady je jasně vidět, že prezident se ve svém projevu zcela vyhnul tomuto problému, který je velmi reálný, nikoli vymyšlený opozicí, a který občanům bere elán nejvíce. Jde o otřesnou korupci a rozkrádání veřejného majetku. Právě to, nikoli jakási rozmařilost občanů, je hlavním důvodem rostoucího odporu široké veřejnosti proti Nečasově vládě. Za těchto podmínek je odkaz na tradiční hodnoty jen prázdnou frází. Nedostatky nelze hledat jen v rovině mravní a nepřijatelná je i snaha přenášet jejich řešení na občany, když právě u nás platí, že „ryba smrdí od hlavy“.

Nemohu rovněž souhlasit s tvrzením, že opozice žádná řešení nenabízí. Jak v otázce boje proti korupci, tak v otázce stimulů pro oživení ekonomiky překládala a předkládá KSČM celou řadu zcela reálných návrhů, majetkovými přiznáními počínaje a podporou exportu do zemí BRICS konče. Žel, současná vláda protikorupční návrhy ignoruje, nenechá je ani projednat a o prorůstových opatřeních mluví, ale buď je nerealizuje, nebo je přijímá pozdě a ještě velmi nepřesvědčivě.

Vojtěch Filip, poslanec Parlamentu ČR a předseda ÚV KSČM

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kscm.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Vondrák: CNN Prima News podkopává nohy lidem, kteří jedou na maximum

20:32 Hejtman Vondrák: CNN Prima News podkopává nohy lidem, kteří jedou na maximum

Komentář na facebookovém profilu k reportáži CNN Prima News o mobilním očkování.