Byl tak bezprecedentní nejen u nás, ale jistě i v celé Evropě, že si ho každý musel všimnout. Pochybuji ovšem o tom, že tam bude vnímán jako příklad vhodný k následování a že ho lze označit za postup v právním státě přijatelný. Nebudu tady psát o principech, na kterých se právní stát zakládá, ale stačí snad připomenout jedno staré české přísloví, a to, že kdo chce psa bít, ten si hůl najde. S právem a morálkou to jistě nemá nic společného.
Nebyl jsem žádným příznivcem policejního prezidenta, dokonce jsem se před jeho jmenováním vyjádřil dost pochybovačně. K jeho výběru jsem měl oprávněné výhrady. Ale přesto, nebo právě proto, mi to nemůže bránit v tom, abych nad postupem, jakým byl odvolán, vyjádřil nejen velké „znepokojení“, ale dokonce abych prohlásil, že jde o typický příklad toho, jak ve společnosti vyvolat pocit strachu.
Když zatknou opozičního politika, tak si může část občanů říct: „No, já sice s tím, co dělají tam nahoře (s vládou), nesouhlasím, ale nahlas to říkám jen v hospodě mezi svými, tak jim asi vadit nebudu.“ Navíc, pro toho, kdo má peníze, to je „dobrý“ návod, jak se dostat z velkého maléru - stačí platit vybraným advokátům, pravda, něco také poškozeným, ale třeba i policistům (opět jen vybraným). Nejdůležitější ale je mít známé u těch nahoře.
Tohle je ovšem z jiného soudku. V tomto případě jde o to, že „ty ses dostal ´nějak nahoru´, ale děláš svou práci tak, že už se to netýká jen těch dole nebo opozice, ale může se to dotknout i těch, kteří tě tam dosadili, a tak narazíš“. A tak Petr Lessy narazil. Vládní moc to nejprve zkusila s výhrůžkou, že když nebude poslouchat, tak ve funkci skončí. A když nenašla zákonný důvod, pro který to lze udělat, tak si ho prostě vytvořila.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Filip , KSČM , Kubice , Lessy , konec Lessyho
autor: kscm.cz
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo
Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…
- 7:17 Peštová (ANO): Tajuplný golfový parťák ministra Válka
- 6:23 Rozvoral (SPD): ČR nesmí být jen poslušnou provincií Bruselu
- 4:31 Prokšanová (KSČM): Podzim života má být důstojný
- 23:08 Svárovská (Zelení): Genocida se neměří počtem obětí
- 21:03 Ministr Výborný: Zemědělství by mělo mít v EU samostatný rozpočet