Fišera: Ani stokrát opakovaná lež se pravdou nestane, pane Paroubku

26.3.2012 10:26 odp.

„V čem jste kromě podpisu státní zakázky na likvidaci ostravských kalů pomohl občanům Ústeckého kraje?“ ptá se náměstek hejtmanky Arno Fišera poslance za Ústecký kraj Jiřího Paroubka.

Fišera: Ani stokrát opakovaná lež se pravdou nestane, pane Paroubku
Foto: zdn.cz
Popisek: Šéf ústecké ČSSD Arno Fišera

Když se v létě loňského roku objevil záměr skladovat vytěžené ostravské kaly na skládce CELIO, rada kraje okamžitě přijala odmítavé usnesení č. 30/82R/2011: Rada Ústeckého kraje nesouhlasí a striktně odmítá záměr přepravit upravené kaly z lagun Ostramo na území Ústeckého kraje za účelem jejich skladování v zařízení CELIO a.s a následného spálení společností Lafarge Cement a.s. v Čížkovicích. Tolik kompetence krajské samosprávy, tedy vedení Ústeckého kraje. To se může k podobným záměrům vyjadřovat, dávat stanoviska do probíhajících řízení, nemůže o nich ale rozhodnout. Rozhodování je ze zákona svěřeno výkonu státní správy, tedy krajskému úřadu, který musí rozhodovat vždy v souladu s právními normami a nezávisle.

Proto Odbor životního prostředí v rámci správního řízení o změně integrovaného povolení společnosti CELIO a.s využil všech zákonných možností a následně povolil změnu s tím, že stanovil velmi přísné podmínky pro skladování, jakost i klasifikaci přepravovaného odpadu. Při vydání souhlasu se změnou integrovaného povolení úřad respektoval podmínky dané zákonem. Je třeba jasně říci, že pokud by v takovém případě úřad změnu nevydal, postupoval by nezákonně.

„Jako politik nemohu zasahovat do výkonu státní správy, kterou vykonává krajský úřad. Pokud pan Paroubek toto pravidlo nezná, nebo v horším případě se jím ve svých funkcích neřídil, neměl by asi dělat politiku. Možná se domnívá, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou. Já si to ale nemyslím a znovu říkám, že vedení Ústeckého kraje ve své kompetenci nemohlo zabránit skladování kalů v regionu. Za státní zakázku odpovídá vláda, jako premiér ji podepsal Jiří Paroubek a jako poslanec za Ústecký kraj v této věci neudělal vůbec nic kromě svalování viny na ostatní,“ říká Arno Fišera, náměstek hejtmanky Ústeckého kraje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČSSDTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Láska: Frustrace z vlajek

22:24 Senátor Láska: Frustrace z vlajek

Komentář na facebookovém profilu k (ne)vyvěšování ukrajinských vlajek.