Flasarová (KSČM): Ten třetí vzadu

28.02.2013 5:41

Komentář k výsledkům parlamentních voleb v Itálii.

Flasarová (KSČM): Ten třetí vzadu
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

„Kdo je skutečným vítězem italských parlamentních voleb?“ ptají se mnohé sdělovací prostředky a jedním hlasem odpovídají: „Ten třetí.“ Na mysli mají Hnutí pěti hvězd vytvořené před čtyřmi lety populární televizní postavou a blogerem Giuseppem Pierem Grillem z Janova. A kdo dopomohl Pepeho Hnutí k tak překvapivému volebnímu výsledku? Sociální sítě. Fenomén dnešní mladé generace. Technologie, které se pro ně staly nedílnou součástí života a jejich životního stylu.

Když nám na lednovém zasedání Výkonného výboru Strany Evropské levice italský představitel levice vysvětloval, že jejich hlavním úkolem je nyní vytvořit společnou frontu proti Berlusconimu, pochopili jsme to tak, že italští soudruzi znají situaci, a vyjádřili jsme jim svoji podporu. O Hnutí pěti hvězd jsme se toho tehdy příliš nedozvěděli. Ve světle dnešních výsledků voleb je zřejmé, že ani italská levice tomuto hnutí nedávala příliš vysoké naděje a nedocenila jeho vliv na mladou a střední generaci. V Itálii je právě mezi mladými vysoká nezaměstnanost a sociální problémy na ně dopadají ze všech stran. Přesto u nich středolevá koalice v čele s lídrem Demokratické strany Pierem Luigim Bersanim nezískala dostatečnou podporu. Opět se ukázalo, jakou silou disponují sociální sítě a ti, kdo je dokáží plně využívat.

Grillovo hnutí se nijak netají tím, že odmítá jakékoliv politické strany, a vyhlašuje jakousi „generační válku“ těm, kteří v Itálii vládli několik desetiletí. Hovoří o tom, že Hnutí získalo přes sto křesel v parlamentu a venku mnoho milionů příznivců. Těší se na nové volby.

V Itálii nastala patová situace. Mírná převaha středolevé koalice nedává dostatečné záruky pro vytvoření nové vlády a realizaci jejího programu. Před Bersanim, stejně jako před Berlusconim, stojí nyní těžký úkol: získat na svoji stranu některé ze zvolených členů Hnutí pěti hvězd. Situace však nahrává právě Hnutí a tak se mohou Italové v brzké době dočkat nových voleb.

Jaké z toho plyne ponaučení pro nás? Musíme se snažit o lepší pochopení mladé generace a oživit naši aktivitu na sociálních sítích. Neboť je zřejmé, že nové technologie dokáží ovlivnit i „revoluce“ a volby. Nesmírně důležité je i to, nepodceňovat ty „třetí“ strany vzadu. Svůj význam má i výměna zkušeností a vzájemná podpora pokrokové levice. Vždyť tyto volby přinesly Itálii i pozitivní výsledek. Například to, že se voliči na Sicílii postavili dosavadnímu volebnímu diktátu mafie a na severu Itálie byla poražena populistická Liga severu. A to na Itálii není právě málo.

Věra Flasarová, vedoucí Oddělení mezinárodní politiky ÚV KSČM

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hájek (STAN): Nejúrodnější půda se už nebude plošně měnit v parcely pro obchoďáky

4:32 Hájek (STAN): Nejúrodnější půda se už nebude plošně měnit v parcely pro obchoďáky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ochraně půdy.