Hamáček (ČSSD): Lehké kulomety pro vojenskou policii?

25.05.2011 22:02

Zajímalo by mne, na co vojenská policie potřebuje špičkové lehké kulomety. Zajímalo by mne, od kdy je potřebuje. A také by mne zajímalo, kdo o tom, že je potřebuje, rozhodl.

Hamáček (ČSSD): Lehké kulomety pro vojenskou policii?

V denním tisku jsme se mohli dočíst, že Ministerstvo obrany pozastavilo nákup 47 kulometů FN Minimi. Generální štáb armády je prý chtěl zakoupit za 39 milionů korun právě pro potřeby Vojenské policie.

S rozhodnutím ministerstva lze jen souhlasit, nicméně fakt, že takováto zakázka byla zastavena až na poslední chvíli administrativním zásahem vypovídá o tom, že v systému akvizic se v armádě nezměnilo vůbec nic a pokračuje neblahý trend nakupování předražených zbraňových systémů s pochybným odůvodněním jejich potřeby. 

Lehký kulomet Minimi je špičková zbraň, vyráběná belgickou zbrojovkou FN Herstal (ta se mimochodem ucházela i o dodávku útočných pušek pro AČR se svou zbraní SCAR), která je zavedena v armádách více než 45 států, používají ji i jednotky speciálních sil. V Armádě ČR však zavedena není a nezaznamenal jsem žádné rozhodnutí o tom, že by se  FN Minimi mělo stát standardní výzbrojí našeho vojska. Nákup pouhých 47 kompletů je tedy buď nekoncepčním krokem, nebo snahou prosadit tento systém do výzbroje naší armády bez standardního výběrového řízení a jakékoliv odborné diskuze.

Zásadní otázky ve mně vyvolává také cena celého kontraktu. Mluví-li armáda o tom, že cena 39 milionů korun v sobě zahrnuje i dodávku přístrojů nočního vidění a optických zaměřovačů za cca. 10 milionů, na kulomety samotné tedy zbývá 29 mil. Kč. Jednoduchá aritmetika nás dovede k jednotkové ceně přes 600 000,- Kč za jeden zbraňový komplet. Podíváme-li se do světa, zjistíme, že pozemní síly Armády USA platí za 1 650 - 1 700 kusů kulometu FN M249 SAW (což je v postatě identická zbraň s jiným označením) 6,8 mil. dolarů, tedy v jednotkové ceně okolo 4 000 dolarů, tedy cca. 68 000,- Kč za zbraň. Norská armáda zavádí FN Minimi za jednotkovou cenu okolo 65 000,- norských korun, což odpovídá cca. 200 000,- Kč.

Generální štáb a vojenská policie tedy mají co vysvětlovat. Měli by české veřejnosti rovněž sdělit, k čemu potřebuje vojenská policie lehké kulomety. Jediná jednotka vojenské policie, která by takovouto výzbroj upotřebila, tedy speciální jednotka SOG, byla před několika lety zrušena. Pro standardní výkon služby si vojenští policisté zcela jistě vystačí s osobními zbraněmi, jako jsou pistole, popř. samopaly. Nákup kulometů, ovšem alespoň za poněkud menší peníze, by byl ospravedlnitelný snad jen v případě, že by na Kavčích horách posílili ostrahu.

Profil Jana Hamáčka na ParlamentníchListech.cz:
##MINIPAS 147##

Související:

Prezidium nakupuje: Samopal za osmdesát pět tisíc. Dá se koupit i za půl

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČSSD

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Zatím pouze kritizovali…

7:32 Ministryně Maláčová: Zatím pouze kritizovali…

Komentář na facebookovém profilu k nové vládě