Hejtman Chovanec: Plzeňský kraj ušetřil centrálním nákupem energií 14 milionů

6. 5. 2011 15:12

Ve čtvrtek 5. května 2011 se Plzeňskému kraji podařilo centrálním nákupem elektřiny a plynu na zbytek tohoto roku a rok 2012 ušetřit 14 milionů korun.

Hejtman Chovanec: Plzeňský kraj ušetřil centrálním nákupem energií 14 milionů
reklama

Zaregistruj se a vyhraj. Více info

Krajský úřad a krajské organizace sdružené pod příspěvkovou organizaci Centrální nákup nakupovaly energie prostřednictvím elektronické aukce na Českomoravské komoditní burze Kladno. Akce, kterou jsme připravovali více jak tři měsíce, předčila naše očekávání a jasně ukázala, že existují různé způsoby, jak ušetřit.  

Plzeňský kraj se v rámci burzy zúčastnil čtyř poptávkových aukcí - elektřina v hladině vysokého napětí, elektřina v hladině nízkého napětí, zemní plyn v režimu maloodběr a zemní plyn v režimu velkoodběr. A jaké byly důvody, pro které jsme se do této aukce rozhodli vstoupit? V prvé řadě je díky silně konkurenčnímu prostředí na burze možné realizovat velmi výhodnou cenu a ušetřit tím mnoho finančních prostředků. Tak, jak se to podařilo nám. Výhodou je ale bezesporu také to, že jsme se aukce zúčastnili v rámci příspěvkové organizace Centrální nákup a naše poptávka tak byla spojena do jedné centralizované poptávky.

V letošním roce tak budou Krajský úřad Plzeňského kraje a krajské organizace, mezi které patří například nemocnice a školy, postupně přecházet na nové, levnější dodávky elektřiny a plynu.

Důležitou roli hrálo ale také správné načasování. Ceny, za které nyní až do konce roku 2012 budeme nakupovat elektřinu, jsou fixní. Analytici ale očekávají růst cen těchto energií na podzim tohoto roku až o deset procent. Toto zdražení se nás ale týkat nebude, což znamená, že výsledná úspora vzhledem ke zdražení na trhu bude pravděpodobně ještě větší, než je nyní vypočítána s cenami současnými.

Jsem rád, že mnohatýdenní práce a příprava se nakonec během pár desítek minut, po které aukce probíhala, zúročila v tak velké úspory. Chceme nyní doporučovat tuto formu nákupu všem obcím v kraji a naše organizace Centrální nákup jim bude poskytovat bezplatné poradenství. Výsledky našeho nákupu elektřiny a plynu jsou důkazem toho, že šetřit se dá i rozumným způsobem. A navíc výrazně.  

Milan Chovanec, hejtman Plzeňského kraje

Dotaz Milanu Chovancovi můžete položit ZDE ##MINIPAS 323##

Více:
Hejtman Chovanec: Plzeňský kraj podporuje regionální výrobce potravin
Hejtman Chovanec: V naší nemocnici stál rohlík 2,80 Kč, v samoobsluze 90 haléřů

Nový hejtman Chovanec má problém na plzeňských právech 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Plzensky-kraj.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jelínek (SPD): Výsledky testování jsou velmi tristní

17:04 Jelínek (SPD): Výsledky testování jsou velmi tristní

Interpelace na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 15. dubna 2021 na předsedu vlády Andreje Babiše ve věc…