John: Šetření nesmí odnést školství ani obyčejní lidé

13.03.2012 17:28

Věci veřejné představily svá východiska z nelehké ekonomické situace státu. Jejich základním rysem je snaha o co nejmenší dopad opatření na střední vrstvu a ty nejvíce zranitelné, tedy mimo jiné i důchodce.

John: Šetření nesmí odnést školství ani obyčejní lidé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Věcí veřejných Radek John
reklama

„Než se pustíme do navrhování jakýchkoli ekonomických změn, je třeba vyčkat na čtvrtletní výhled české, německé, ale i evropské ekonomiky. Poslední zprávy totiž ukazují, že evropská ekonomika začíná růst a rozhovory s vedoucími různých českých podniků tento trend potvrzují,“ upozornil předseda VV Radek John. „Jsme přesvědčeni, že teprve ekonomické výsledky za první čtvrtletí můžeme propojit s úspornými, rozpočtovými a především s prorůstovými opatřeními. Naše ekonomická východiska jsou postavena na zachování stávajícího rozpočtu školství. Úvahy ministerstva financí na až 4,5 miliardový škrt, či hromadné propuštění pracovníků v regionálním školství jsou pro nás naprosto nepřijatelné. Odmítáme šetřit na učitelích a vzdělanosti. Takové opatření ohrožuje náš budoucí ekonomický růst a konkurenceschopnost. Nemůžeme dopustit, aby se kvůli relativně malému snížení schodku rozpočtu obětovala konkurenceschopnost naší země na další desítky let. Tyto investice přinesou v budoucnu občanům naší země prosperitu. Ostatně i programové prohlášení vlády garantuje zachování stabilizovaného rozpočtu školství.“

Kromě toho, že Věci veřejné bojují za zachování peněz pro školství, snaží se zmírnit dopad šetření také na rodiny a důchodce. „Zásadní pro nás zůstává zachování valorizace důchodů. Rovněž trváme na zachování dvou sazeb DPH s udržením potravin, tiskovin, knih a léků ve snížené sazbě a vítáme dosažený souhlas koaličních ministrů se zavedením progresivního zdanění osob, jejichž měsíční příjem přesáhne sto tisíc korun,“ uvedl Radek John.

Ekonomický expert VV poslanec Michal Babák ukázal, kde by mohl stát získat chybějící miliardy. „Na straně příjmů vidíme příležitost získat více peněz v podobě zpřísnění zdanění hazardu. Tím by bylo možné získat až 10 miliard pro státní rozpočet. Dále bychom rádi navrhli daňový balíček obsahující majetková přiznání, daňovou amnestie, využitou například v Německu a Velké Británii a s ní související sankční daň.  Potenciál spatřujeme také v rámci zvýšení stropu zdravotního pojištění a zejména jednoprocentního zvýšení korporátní daně. Toto opatření firmy nijak nezatíží a naopak povede ke zvýšení příjmu rozpočtu o 6 až 8 miliard korun,“ vypočetl Michal Babák.

Podle představitelů VV by všechna zvažovaná ekonomická opatření měla být spojena s případnou revizí koaliční smlouvy a jejího dodatku vzhledem k ekonomickým možnostem státu. „Jsme přesvědčeni, že rozhodně nesmí zapadnout i návrh konkrétních prorůstových opatření typu platba DPH až po zaplacení faktury, uzákonění třicetidenní splatnosti faktur v občanském zákoníku či zavedení jednoho webu pro formuláře státní správy, ale i v oblasti školství, dopravy, i na úrovni státních podniků a podřízených organizací,“ dodal Radek John.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Veciverejne.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: Čeští žadatelé budou moci čerpat přibližně 550 miliard korun

6:37 Ministryně Dostálová: Čeští žadatelé budou moci čerpat přibližně 550 miliard korun

Vláda České republiky dnes schválila alokace operačních programů, ze kterých budou moci čeští příjem…